LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Koltrast

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas Bostaden Björenkulla 2013-03-10
David Klingberg 1 ex Botaniska 2011-01-30
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-01-28
Bengt Adamsson 15 ex Göteborgs botaniska trädgård 2009-03-13
Lennart Bogren 3 ex Hjuvik, Torslanda 2009-02-15
Ingvar Andersson 1st Rannebergen, Angered 2009-02-08
Melker Hagsäter Änggården, Göteborg 2008-03-23
Robert Ennnerfelt 1 hane Kungsladugård, Gbg 2008-03-21
Jan Hellström 1 ex Lillhagsparken 2008-01-03
Sverker Ekberg Brudaremossen, Göteborg 2006-04-22
Andreas Nyström 4 ex Slottsskogen, Gbg 2005-05-07
Robert Brunström 2 ex Svarttjärn, Delsjöområdet, Gbg 2005-05-04
Ola Bäckman 1 ex Slottsskogen, Gbg 2005-04-21
Johan Ennerfelt 1 ex Högsbogatan 2005-03-26
Tina Widén Smithska udden, Gbg 2005-02-03
Per Norberg 1 ex Alveredsnäs, Mölndal 2005-01-17
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-10
Linus Westlund 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-09
Daniel Gustafsson 1 ex Välen, Gbg 2005-01-06
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-01-06
L. Stefan Andersson Välen, Gbg 2005-01-06
Birger Kaiser 2 ex Önnered, Gbg 2005-01-03
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-02
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2005-01-02
Matserik Eriksson 2 ex Ramberget, Hisingen 2005-01-02
Hampus Lybeck 1 ex Majorna, Gbg 2005-01-02
Magnus Lundström Slottsskogen, Gbg 2005-01-01
Leif Andersson Kortedala, Gbg 2005-01-01
Harry Hellberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-01
Jesper Knape Björkekärr, Göteborg 2003-04-05
Peter Sylvén Östra sjukhuset, Göteborg 2003-02-21
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-01-01
Jan Krantz Kannebäck, Näset, Göteborg 2003-01-01
Stefan Göransson Vegagatan, Göteborg 2002-03-31
Anders Lundgren Kvisljungeby, Björlanda 2002-03-13
Stig Fredriksson Slottsskogen, Göteborg 2002-01-22
Niklas Aronsson Torslandaviken 2002-01-13
Thomas Karlsson Gnistgatan, Göteborg 2002-01-13
Mikael Nord Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-12
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-01-12
Aimon Niklasson Soldatängen, Sävedalen 2002-01-07
Peter Strandvik Arendal, Hisingen 2002-01-07
Conny Palm Säveåns mynning, Gbg 2002-01-06
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-06
Mikael Molin Majorna, Göteborg 2002-01-06
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Totte Weber Hjällbo, Angered 2002-01-04
Mathias Theander Falkenbergsgatan, Göteborg 2002-01-03
Kristoffer Nilsson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-03
Jan Lundkvist Slottsskogen, Göteborg 2002-01-03
Stefan Svanberg Överås, Göteborg 2002-01-02
Pär Lydmark Torslandaviken 2002-01-02
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-02
Martin Oomen Kortedala, Göteborg 2002-01-02
Anders Kronhamn Tolered, Lundby, Hisingen 2002-01-02
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2002-01-02
Hans Börjesson Grimmered, Göteborg 2002-01-01
Magnus Unger Månadsgatan, Kortedala, Göteborg 2002-01-01
Anette Unger Björnekulla, Göteborg 2002-01-01
Mats Björkqvist Guldheden, Göteborg 2002-01-01
Andreas Hagström Klareborgsgatan, Göteborg 2002-01-01
Magnus Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Uno Unger Brudberget, Mölndal 2002-01-01
Karl-Olof Johansson Topasgatan, Göteborg 2002-01-01
Lars Erik Norbäck Rannebergen, Angered 2002-01-01
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-01
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-01-01
Markus Lagerqvist Kobbehall, Askim 2002-01-01
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Stefan Svensson Ca 20 ex Kråkudden, Hönö 1996-11-07
Ulf Sjögren Hammarkullen, Göteborg 1995-02-03
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-01-14
Per Björkman Ramberget, Hisingen 1981-01-11
Elon Wismén
Bert Petersson Mölnlycke
Björn Dellming Brudarebacken, Gbg
Bengt Nilsen
Håkan Thorstensson
Johannes Tallroth
Stig Jakobsson
Martin Johansson 2
Carl Jyker
Staffan Sénby
Jan-Åke Noresson
Martin Spång
Stefan Hage
Claes Lööv