LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Gräsand

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas Fiskebäck 2012-07-01
David Klingberg 2500 ex Slottsskogen, Gbg 2011-01-30
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-01-28
Bengt Adamsson 35 ex Slottsskogen, Gbg 2009-03-13
Lennart Bogren 7 ex Hjuvik, Torslanda 2009-03-01
Ingvar Andersson 6st Mölndalnsån 2009-02-06
Robert Ennnerfelt 1 ex Klippan, Göteborgs hamn 2009-01-06
Melker Hagsäter Torslandaviken 2008-03-23
Jan Hellström 6 ex Hökälladammen 2008-01-03
Sverker Ekberg Renströmsparken, Göteborg 2006-04-19
Andreas Nyström 23 ex Slottsskogen, Gbg 2005-05-07
Robert Brunström 1 ex Svarttjärn, Delsjöområdet, Gbg 2005-05-04
Ola Bäckman ca 20 ex Slottsskogen, Gbg 2005-04-21
Johan Ennerfelt Välen 2005-03-27
Hampus Lybeck - Slottsskogen, Gbg 2005-03-05
Linus Westlund 16 ex Stora Amundö 2005-01-23
Tina Widén Stora Amundö 2005-01-21
Staffan Swedberg 2 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-10
Per Norberg Kråkudden, Hönö 2005-01-09
Matserik Eriksson Hökälla, Hisingen 2005-01-09
Klas Reinholdson Pilegårdsdammen, Askim 2005-01-08
Daniel Gustafsson 6 ex Välen, Gbg 2005-01-06
L. Stefan Andersson Välen, Gbg 2005-01-06
Magnus Lundström Klippan 2005-01-02
Eva-Lisa Johansson Välen, Gbg 2005-01-02
Birger Kaiser 5 ex Välen, Gbg 2005-01-01
Leif Andersson Hökälla, Hisingen 2005-01-01
Ralf Englund Torslandaviken 2005-01-01
Harry Hellberg 2 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2004-05-22
Jesper Knape Härlanda tjärn, Göteborg 2003-04-06
Jan Krantz Stora ån, Frölunda, Göteborg 2003-01-03
Peter Sylvén Göteborgs fiskhamn 2003-01-01
Tony Börjesson Stensjön, Mölndal 2003-01-01
Stefan Svensson Ca 50 ex Torslandaviken 2002-09-03
Stefan Göransson Kråkudden, Hönö 2002-06-23
Anders Lundgren Kvistlungeby, Björlanda 2002-05-10
Jan Lundkvist Stensjön, Mölndal 2002-04-20
Stig Fredriksson Göteborgs fiskhamn 2002-01-20
Göran Gustavsson Torslandaviken 2002-01-20
Per-Anders Svensson Stensjön, Mölndal 2002-01-14
Thomas Karlsson Ringön, Göteborgs hamn 2002-01-12
Göran Karlsson Torslandaviken 2002-01-12
Mikael Nord Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-12
Mathias Theander Stora Amundön, Askim 2002-01-12
Aimon Niklasson Järnvägsbron, Säveån, Sävedalen 2002-01-08
Peter Strandvik Kippholmen, Björlanda 2002-01-07
Christer Fält Slottsskogen, Göteborg 2002-01-06
Conny Palm Torslandaviken 2002-01-06
Mikael Molin Torslandaviken 2002-01-06
Martin Oomen Säveåns mynning, Gbg 2002-01-06
Totte Weber Gunnebo, Mölndal 2002-01-06
Lars Erik Norbäck Stora Mölnesjön, Angered 2002-01-06
Niklas Aronsson Massetjärn, Mölnlycke, Råda 2002-01-05
Hans Börjesson Torslandaviken 2002-01-05
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Mats Björkqvist Stensjön, Mölndal 2002-01-05
Kristoffer Nilsson Slottsskogen, Göteborg 2002-01-03
Pär Lydmark Torslandaviken 2002-01-02
Anette Unger Slottsskogen, Göteborg 2002-01-02
Karl-Olof Johansson Välen, Göteborg 2002-01-02
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-02
Andreas Hagström Göteborgs fiskhamn 2002-01-02
Anders Kronhamn Torslandaviken 2002-01-02
Stefan Svanberg Torslandaviken 2002-01-02
Uno Unger Säveåns mynning, Gbg 2002-01-01
Magnus Rahm Fässbergsbäcken, Mölndal 2002-01-01
Lars Eric Rahm Fässbergsbäcken, Mölndal 2002-01-01
Stina Thelander Stensjön, Mölndal 2002-01-01
Magnus Unger Säveåns mynning, Gbg 2002-01-01
Markus Lagerqvist Svartmossen, Askim 1999-01-24
Ulf Sjögren Lärjeån, Angered 1996-01-01
Johan Svedholm Slätta damm, Hisingen 1988-11-20
Per Björkman Rörö 1980-03-16
Stig Jakobsson
Johannes Tallroth
Bengt Nilsen
Björn Dellming Torslandaviken
Stefan Hage
Staffan Sénby
Jan-Åke Noresson
Carl Jyker Slottsskogen Gbg, Fågeldammen
Martin Johansson 2
Martin Spång
Claes Lööv
Bert Petersson Hålsjön, Mölndal
Håkan Thorstensson
Elon Wismén