LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Grönsiska

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
David Klingberg 1 ex Säveåns mynning, Gbg 2011-01-31
Eva Åkesson 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2010-01-31
Lennart Bogren 1 ex Hjuvik, Torslanda 2010-01-06
Bengt Adamsson 4 ex Göteborgs botaniska trädgård 2009-03-13
Melker Hagsäter Botaniska Trädgården, Göteborg 2008-12-10
Jan Hellström 30 ex Lillhagsparken 2008-01-03
Harry Hellberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2006-04-07
Per Norberg 1 ex Smithska udden, Gbg 2006-03-07
Andreas Nyström 20 ex Änggårdsbergen, Gbg 2006-01-04
Robert Brunström 1 ex Rya skog, Hisingen 2005-08-08
Ola Bäckman 3 ex Marklandsgatan, Gbg 2005-04-29
Johan Ennerfelt 1 ex Oxhagsgatan 2005-03-24
Magnus Lundström 4 ex Brudarebacken, Gbg 2005-02-19
Matserik Eriksson Ramberget, Hisingen 2005-01-23
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-21
Daniel Gustafsson Minst 50 ex Välen, Gbg 2005-01-20
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2005-01-19
Tina Widén Göteborgs botaniska trädgård 2005-01-14
Birger Kaiser 2 ex Önnered, Gbg 2005-01-11
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-01-09
Linus Westlund 19 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-09
L. Stefan Andersson Amundö vik 2005-01-06
Stefan Svensson Biskopsgården, Hisingen 2005-01-03
Eva-Lisa Johansson Stora Amundö 2005-01-03
Leif Andersson Hökälla, Hisingen 2005-01-01
Jesper Knape Brudarebacken, Delsjöområdet 2003-09-07
Andreas Hagström Stora Amundön, Askim 2003-05-12
Peter Sylvén Nya Varvet, Göteborg 2003-03-31
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-01-23
Jan Krantz Stensjön, Mölndal 2003-01-05
Jan Lundkvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-08
Martin Fransson Brännö, Gbg:s södra skärgård 2002-04-04
Mikael Molin Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-24
Thomas Karlsson Stora Amundön, Askim 2002-02-24
Conny Palm Rya skog, Hisingen 2002-02-23
Hans Börjesson Grimmered, Göteborg 2002-02-18
Mathias Theander Stora Amundön, Askim 2002-02-16
Stig Fredriksson Slottsskogen, Göteborg 2002-02-16
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-02-01
Peter Strandvik Eriksdal, Rödbo, Hisingen 2002-01-30
Göran Gustavsson Stensjön, Mölndal 2002-01-27
Markus Lagerqvist Kobbehall, Askim 2002-01-26
Magnus Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-19
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-19
Karl-Olof Johansson Stora Amundön, Askim 2002-01-19
Martin Oomen Rya skog, Hisingen 2002-01-18
Mats Björkqvist Grevedämmet, Mölndal 2002-01-12
Lars Erik Norbäck Angered centrum, Göteborg 2002-01-08
Christer Fält Hulebäck, Mölnlycke, Råda 2002-01-08
Aimon Niklasson Brattåskärrsvägen, Sävedalen 2002-01-08
Totte Weber Gunnebo, Mölndal 2002-01-06
Niklas Aronsson Massetjärn, Mölnlycke, Råda 2002-01-06
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-05
Stefan Svanberg Brottkärr, Askim 2002-01-04
Pär Lydmark Rya skog, Hisingen 2002-01-04
Anders Kronhamn Rya skog, Hisingen 2002-01-04
Anette Unger Rya skog, Hisingen 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Högsbo, Göteborg 2002-01-03
Magnus Unger Rya skog, Hisingen 2002-01-02
Uno Unger Rya skog, Hisingen 2002-01-02
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-01-01
Ulf Sjögren Lärjeån, Angered 1996-03-15
Johan Svedholm Lid, Rödbo 1989-09-30
Per Björkman Ramberget, Hisingen 1980-03-16
Björn Dellming Brudarebacken, Gbg
Bengt Karlsson
Bert Petersson Hålsjön, Mölndal
Jan-Åke Noresson
Hampus Lybeck
Stefan Hage
Håkan Thorstensson
Robert Ennnerfelt kungsladugård
Martin Johansson 2
Carl Jyker
Claes Lööv
Martin Spång
Stig Jakobsson
Staffan Sénby
Bengt Nilsen
Johannes Tallroth
Elon Wismén Lackarebäck, Mölndal