LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Bofink

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas Bostaden Björenkulla 2012-07-01
David Klingberg 10 ex Eklanda, Mölndal 2011-01-31
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-01-28
Robert Ennnerfelt 1 kungsladugård 2009-12-23
Ingvar Andersson 15st Töllås orust 2009-03-29
Lennart Bogren 2 ex Hjuvik, Torslanda 2009-03-29
Bengt Adamsson 3 ex Göteborgs botaniska trädgård 2009-03-13
Melker Hagsäter Änggårdsbergen, Gbg 2008-12-10
Jan Hellström 5 ex Göteborgs botaniska trädgård 2008-01-04
Sverker Ekberg Johanneberg, Göteborg 2006-04-20
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-05-18
Andreas Nyström 1 ex Slottsskogen, Gbg 2005-05-07
Robert Brunström 2 ex Björkekärr, Gbg 2005-05-04
Ola Bäckman 1 ex Medicinareberget, Gbg 2005-04-22
Hampus Lybeck 1 ex Majorna, Gbg 2005-04-03
Johan Ennerfelt 1 ex Oxhagsgatan 2005-03-26
Ralf Englund 5 ex Berglärkan, Gbg 2005-03-25
Leif Andersson Kortedala, Gbg 2005-03-20
Stefan Svensson 1 sj. Väderilsgatan, Hisingen 2005-03-09
Magnus Lundström 1 ex Krokängsparken, Hisingen 2005-03-06
Per Norberg 1 ex Hisingen, Gbg 2005-02-06
Matserik Eriksson 1 ex Bräcke, Hisingen 2005-01-23
Birger Kaiser 2 ex Ersdalen, Hönö 2005-01-22
Linus Westlund 7ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-16
Tina Widén Göteborgs botaniska trädgård 2005-01-14
Daniel Gustafsson 1 ex Torslandaviken 2005-01-09
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-08
L. Stefan Andersson 1 hane Amundö vik 2005-01-06
Klas Reinholdson 1 ex Kobbehall, Askim 2005-01-06
Harry Hellberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2004-06-04
Jesper Knape Björkekärr, Göteborg 2003-04-05
Peter Sylvén Rya skog, Hisingen 2003-01-01
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-01-01
Jan Krantz Askimsbadet, Askim 2003-01-01
Jan Lundkvist Stora Amundön, Askim 2002-03-28
Totte Weber Backatorp, Backa, Hisingen 2002-03-28
Anders Lundgren Låssby, Björlanda 2002-03-07
Mats Björkqvist Hökälla, Hisingen 2002-02-24
Conny Palm Prästgårdskilen, Björlanda 2002-02-23
Mikael Molin Prästgårdskilen, Björlanda 2002-01-30
Markus Lagerqvist Svartemossen, Askim 2002-01-27
Mathias Theander Rya skog, Hisingen 2002-01-26
Stig Fredriksson Slottsskogen, Göteborg 2002-01-25
Aimon Niklasson Oxledsravinen, Sävedalen 2002-01-19
Thomas Karlsson Välen, Göteborg 2002-01-19
Martin Oomen Rya skog, Hisingen 2002-01-18
Göran Karlsson Torslandaviken 2002-01-13
Niklas Aronsson Massetjärn, Mölnlycke, Råda 2002-01-13
Anders Kronhamn Tolered, Lundby, Hisingen 2002-01-13
Andreas Hagström Slottsskogen, Göteborg 2002-01-12
Anette Unger Rya skog, Hisingen 2002-01-12
Peter Strandvik Kallhed, Björlanda 2002-01-07
Lars Erik Norbäck Vättlefjäll, Angered 2002-01-06
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-06
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-05
Stefan Svanberg Brottkärr, Askim 2002-01-04
Pär Lydmark Aspgatan, Påvelund, Göteborg 2002-01-04
Karl-Olof Johansson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-04
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-04
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-03
Hans Börjesson Berglärkan, Älvsborg, Göteborg 2002-01-01
Lars Eric Rahm Balltorp, Mölndal 2002-01-01
Magnus Unger Brudberget, Mölndal 2002-01-01
Uno Unger Brudberget, Mölndal 2002-01-01
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-01-01
Magnus Rahm Balltorp, Mölndal 2002-01-01
Ulf Sjögren Hammarkullen, Göteborg 1995-05-10
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-01-14
Per Björkman Kyrkbyn, Hisingen 1980-03-13
Martin Spång
Elon Wismén
Stefan Hage
Bert Petersson Mölnlycke
Håkan Thorstensson
Martin Johansson 2
Staffan Sénby
Jan-Åke Noresson
Claes Lööv
Carl Jyker
Bengt Nilsen
Johannes Tallroth
Björn Dellming Påvelund, Gbg
Stig Jakobsson