LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Korp

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
David Klingberg 1 ex Lärjeåns dalgång, Gbg 2011-02-25
Eva Åkesson 1 ex Öxnäs, Säve 2010-11-18
Bengt Adamsson 2 ex Änggårdsbergen, Gbg 2009-08-27
Robert Ennnerfelt 1 slottsskogen 2009-04-05
Lennart Bogren 1 ex Björlanda kile, Hisingen 2009-02-21
Ingvar Andersson 5st Norrleden Säve 2009-02-10
Melker Hagsäter Änggårdsbergen, Gbg 2009-01-01
Jan Hellström 3 ex Sankt Jörgens golfbana 2008-01-03
Sverker Ekberg Brudaremossen, Göteborg 2006-04-22
Johan Ennerfelt Högsbogatan 2005-07-17
Ola Bäckman 1 ex Indiandammen, Safjället, Mölndal 2005-05-11
Andreas Nyström 1 ex Indiandammen, Safjället, Mölndal 2005-05-11
Robert Brunström 1 ex Utby, Gbg 2005-04-25
Harry Hellberg 2 ex Ramberget, Hisingen 2005-04-05
Ralf Englund 1 ex Askesby, Säve, Hisingen 2005-03-13
Per Norberg 1 ex Säröleden, Hovås 2005-02-21
Birger Kaiser 1 ex Stora Amundö 2005-01-21
Tina Widén Änggårdsbergen, Gbg 2005-01-14
Linus Westlund 2 ex Kärra centrum 2005-01-10
L. Stefan Andersson 2 ex Brottkärr, Askim 2005-01-06
Klas Reinholdson Ruddalen, Gbg 2005-01-06
Daniel Gustafsson 1 ex Välen, Gbg 2005-01-06
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-06
Magnus Lundström Kråkudden, Hönö 2005-01-05
Stefan Svensson Biskopsgården, Hisingen 2005-01-03
Staffan Swedberg 4 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-03
Leif Andersson 1 ex Lärjeåns dalgång, Gbg 2005-01-02
Matserik Eriksson 2 ex Ramberget, Hisingen 2005-01-02
Jesper Knape Härlanda tjärn, Göteborg 2003-04-06
Peter Sylvén Ramberget, Hisingen 2003-03-10
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-02-18
Jan Krantz Askimsviken, Askim 2003-01-01
Andreas Hagström Änggårdsbergen, Göteborg 2002-04-08
Jan Lundkvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-04-06
Mikael Nord Lundbyvassen, Hisingen 2002-02-10
Göran Gustavsson Lagmansholmen, Säve 2002-02-09
Stig Fredriksson Torslandaviken 2002-02-05
Mats Björkqvist Torslandaviken 2002-02-03
Totte Weber Torslandaviken 2002-01-30
Mikael Molin Prästgårdskilen, Björlanda 2002-01-30
Markus Lagerqvist Lagmansholmen, Säve 2002-01-20
Martin Oomen Lagmansholmen, Säve 2002-01-19
Thomas Karlsson Gnistgatan, Göteborg 2002-01-19
Anette Unger Lexby, Björlanda 2002-01-17
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-01-16
Anders Lundgren Kvisljungeby, Björlanda 2002-01-15
Stina Thelander Torslandaviken 2002-01-12
Conny Palm Rya skog, Hisingen 2002-01-12
Mathias Theander Chalmers, Göteborg 2002-01-10
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-09
Aimon Niklasson Soldatängen, Sävedalen 2002-01-07
Peter Strandvik Kippholmen, Björlanda 2002-01-07
Lars Eric Rahm Fässberg, Mölndal 2002-01-06
Magnus Rahm Fässberg, Mölndal 2002-01-06
Stefan Svanberg Galterö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-06
Lars Erik Norbäck Vättlefjäll, Angered 2002-01-06
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-06
Hans Börjesson Torslandaviken 2002-01-05
Niklas Aronsson Ramberget, Hisingen 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-03
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-02
Pär Lydmark Fässberg, Mölndal 2002-01-02
Anders Kronhamn Torslandaviken 2002-01-02
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-01
Karl-Olof Johansson Välen, Göteborg 2002-01-01
Uno Unger Lilla Varholmen, Torslanda 2002-01-01
Magnus Unger Hönö 2002-01-01
Ulf Sjögren Lärjeåns dalgång 1996-02-15
Per Björkman Ragnhildsholmen 1986-04-01
Johan Svedholm S. A. Hedlunds park, Hisingen
Håkan Thorstensson
Björn Dellming Lagmansholmen, Säve
Hampus Lybeck
Bert Petersson Eklanda, Mölndal
Martin Spång
Stefan Hage
Carl Jyker
Claes Lööv
Stig Jakobsson
Staffan Sénby
Martin Johansson 2
Jan-Åke Noresson
Johannes Tallroth
Bengt Nilsen
Elon Wismén