LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Blåmes

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas Bostaden Björenkulla 2013-03-10
David Klingberg 1ex Botaniska 2011-01-30
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-01-28
Bengt Adamsson 6 ex Göteborgs botaniska trädgård 2009-03-13
Lennart Bogren 2 ex Hjuvik, Torslanda 2009-02-15
Ingvar Andersson 1st Rannebergen, Angered 2009-02-08
Melker Hagsäter Änggården, Göteborg 2008-05-18
Robert Ennnerfelt 1 kungsladugård 2008-03-27
Jan Hellström 1 ex Gåsagången 2008-01-20
Sverker Ekberg Johanneberg, Göteborg 2006-04-21
Andreas Nyström 3 ex Änggårdsbergen, Gbg 2005-05-10
Robert Brunström 1 ex Svarttjärn, Delsjöområdet, Gbg 2005-05-04
Ola Bäckman 2 ex Slottsskogen, Gbg 2005-04-21
Johan Ennerfelt 1 ex Högsbogatan 2005-02-13
Per Norberg 3 ex Stora Amundö 2005-02-05
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-14
Birger Kaiser 1 ex Önnered, Gbg 2005-01-14
Tina Widén Göteborgs botaniska trädgård 2005-01-14
Linus Westlund 2 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-09
L. Stefan Andersson Välen, Gbg 2005-01-06
Daniel Gustafsson Grevegårdsvägen, Tynnered 2005-01-06
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-01-06
Stefan Svensson Biskopsgården, Hisingen 2005-01-03
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-02
Matserik Eriksson Ramberget, Hisingen 2005-01-02
Ralf Englund Berglärkan, Gbg 2005-01-01
Harry Hellberg 3 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-01
Magnus Lundström Slottsskogen, Gbg 2005-01-01
Leif Andersson Kortedala, Gbg 2005-01-01
Jesper Knape Björkekärr, Göteborg 2003-04-14
Peter Sylvén Mölndalsån, Göteborg 2003-02-21
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-01-01
Jan Krantz Hult, Askim 2003-01-01
Stig Fredriksson Kustens hus, Majorna, Göteborg 2002-01-20
Anders Lundgren Kvisljungeby, Björlanda 2002-01-13
Thomas Karlsson Gnistgatan, Göteborg 2002-01-13
Mikael Nord Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-12
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-01-12
Aimon Niklasson Soldatängen, Sävedalen 2002-01-07
Peter Strandvik Kortedala, Göteborg 2002-01-07
Totte Weber Gunnebo, Mölndal 2002-01-06
Conny Palm Rya skog, Hisingen 2002-01-06
Christer Fält Slottsskogen, Göteborg 2002-01-06
Mikael Molin Majorna, Göteborg 2002-01-06
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Niklas Aronsson Massetjärn, Mölnlycke, Råda 2002-01-04
Mathias Theander Falkenbergsgatan, Göteborg 2002-01-03
Anders Kronhamn Tolered, Lundby, Hisingen 2002-01-03
Kristoffer Nilsson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-03
Lars Erik Norbäck Domkyrkan, Göteborg 2002-01-02
Stefan Svanberg Överås, Göteborg 2002-01-02
Martin Oomen Kortedala, Göteborg 2002-01-02
Pär Lydmark Masthugget, Göteborg 2002-01-02
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-02
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2002-01-02
Jan Lundkvist Sveagatan, Göteborg 2002-01-02
Magnus Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-01
Andreas Hagström Klareborgsgatan, Göteborg 2002-01-01
Mats Björkqvist Guldheden, Göteborg 2002-01-01
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Hans Börjesson Berglärkan, Älvsborg, Göteborg 2002-01-01
Magnus Unger Brudberget, Mölndal 2002-01-01
Uno Unger Brudberget, Mölndal 2002-01-01
Karl-Olof Johansson Topasgatan, Göteborg 2002-01-01
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-01-01
Markus Lagerqvist Kobbehall, Askim 2002-01-01
Anette Unger Björnekulla, Göteborg 2002-01-01
Ulf Sjögren Hammarkullen, Göteborg 1995-02-15
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-01-14
Per Björkman Ramberget, Hisingen 1980-09-23
Martin Johansson 2
Elon Wismén
Stefan Hage
Björn Dellming Landvetter, Härryda
Bengt Nilsen
Johannes Tallroth
Hampus Lybeck
Martin Spång
Staffan Sénby
Stig Jakobsson
Claes Lööv
Carl Jyker
Bert Petersson Mölnlycke
Håkan Thorstensson
Jan-Åke Noresson