LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Kungsfågel

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Eva Åkesson 1 ex Änggårdsbergen, Gbg 2011-11-14
David Klingberg 1 ex Slätta damm, Hisingen 2011-03-08
Robert Ennnerfelt 10 Brännö 2010-10-02
Lennart Bogren 1 ex Ersdalen, Hönö 2010-03-28
Bengt Adamsson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2009-08-27
Ingvar Andersson 1st Volvo Tuve, Hisingen 2009-06-09
Melker Hagsäter Änggårdsbergen, Gbg 2008-10-03
Jan Hellström 3 ex Fridhem 2008-01-12
Hampus Lybeck 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2007-03-04
Andreas Nyström 10 ex Skatås, Göteborg 2006-01-06
Per Norberg 5 ex Härryda 2005-10-10
Robert Brunström 1 ex Delsjöområdet, Gbg 2005-06-06
Johan Ennerfelt 1 ex Oxhagsgatan 2005-04-03
Harry Hellberg 3 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-03-25
Ola Bäckman 1 ex Vättlefjäll, Angered 2005-03-13
Linus Westlund 3 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-02-20
Tina Widén Hönö kyrkogård 2005-02-09
Magnus Lundström 3 ex Änggårdsbergen, Gbg 2005-02-06
Jan Krantz 2 ex Delsjöområdet, Gbg 2005-02-02
Daniel Gustafsson 5 ex Delsjöområdet, Gbg 2005-01-24
Matserik Eriksson Ramberget, Hisingen 2005-01-23
Birger Kaiser 2 ex Änggårdsbergen, Gbg 2005-01-19
L. Stefan Andersson Kannebäck, Näset, Gbg 2005-01-15
Stefan Svensson Biskopsgården, Hisingen 2005-01-12
Leif Andersson 5 ex Kortedala, Gbg 2005-01-09
Klas Reinholdson Mölnlycke 2005-01-06
Eva-Lisa Johansson Botaniska Gbg 2005-01-04
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-07-24
Jesper Knape Svarttjärn, Delsjöområdet, Gbg 2003-04-13
Peter Sylvén Ersdalen, Hönö 2003-02-22
Jan Lundkvist Änggårdsbergen, Göteborg 2002-07-02
Andreas Hagström Nya Varvet, Göteborg 2002-05-12
Totte Weber Stora Amundön, Askim 2002-03-29
Mikael Molin Slottsskogen, Göteborg 2002-02-23
Anette Unger Labbera, Råda 2002-02-17
Göran Gustavsson Oxsjön, Askim 2002-02-13
Thomas Karlsson Kåsjön, Partille 2002-02-12
Hans Börjesson Lagmansholmen, Säve 2002-02-10
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-02-03
Stig Fredriksson Stora Amundön, Askim 2002-02-03
Markus Lagerqvist Östra Trollåsen, Askim 2002-01-27
Mathias Theander Rya skog, Hisingen 2002-01-26
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-01-20
Aimon Niklasson Skatås, Göteborg 2002-01-19
Mats Björkqvist Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-13
Anders Kronhamn Slätta damm, Hisingen 2002-01-13
Stefan Svanberg Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-01-12
Conny Palm Billdals park, Askim 2002-01-12
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-08
Magnus Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-08
Martin Fransson Styrsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-07
Peter Strandvik Kippholmen, Björlanda 2002-01-07
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-06
Martin Oomen Kviberg, Göteborg 2002-01-06
Lars Erik Norbäck Vättlefjäll, Angered 2002-01-06
Niklas Aronsson Massetjärn, Mölnlycke, Råda 2002-01-05
Kristoffer Nilsson Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-03
Karl-Olof Johansson Stora Amundön, Askim 2002-01-03
Pär Lydmark Elljusspåret, Hindås 2002-01-03
Magnus Unger Slottsskogen, Göteborg 2002-01-02
Uno Unger Slottsskogen, Göteborg 2002-01-02
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-02
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-01
Ulf Sjögren Vättlefjäll, Bergum 1996-04-10
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-10-10
Per Björkman Ramberget, Hisingen 1981-09-24
Claes Lööv
Staffan Sénby
Håkan Thorstensson
Stefan Hage
Johannes Tallroth
Bengt Nilsen
Björn Dellming Änggårdsbergen, Gbg
Elon Wismén
Bert Petersson Mölnlycke
Martin Spång
Carl Jyker 1 Trädgårdsföreningen, GÖteborg
Stig Jakobsson
Martin Johansson 2
Jan-Åke Noresson
Ralf Englund