LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Sädesärla

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas 3 Fiskebäck 2013-04-26
David Klingberg 1 ex Öxnäs, Säve 2011-03-28
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-04-12
Bengt Adamsson 10 ex Stora Amundö 2009-08-27
Lennart Bogren 2 ex Munkebäcksmotet, Göteborg 2009-04-10
Robert Ennnerfelt 19 slottsskogen 2009-04-05
Ingvar Andersson 1st Fjällbruden 2009-04-05
Melker Hagsäter Änggården, Göteborg 2008-06-12
Sverker Ekberg Gullbergskajen, Göteborg 2006-04-19
Andreas Nyström 2 ex Änggårdsbergen, Gbg 2005-05-10
Robert Brunström 1 ex Kålltorp, Gbg 2005-05-04
Ola Bäckman 2 ex Slottsskogen, Gbg 2005-04-21
Johan Ennerfelt Slottsskogen, Gbg 2005-04-09
Ralf Englund 1 ex Välen, Gbg 2005-04-09
Staffan Swedberg 1 ex mot N Tagene, Säve, Hisingen 2005-04-06
Eva-Lisa Johansson Askimsbadet 2005-04-05
Per Norberg 5 ex Stora Amundö 2005-04-03
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-04-02
Linus Westlund 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-03-30
Daniel Gustafsson 1 ex Välen, Gbg 2005-03-29
Tina Widén Brudarebacken 2005-03-29
Birger Kaiser 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-29
Leif Andersson Brudarebacken, Gbg 2005-03-28
Matserik Eriksson 1 ex Hökälla, Hisingen 2005-03-28
L. Stefan Andersson 1 ex Brottkärr, Askim 2005-03-25
Magnus Lundström 2 ex Brudarebacken, Gbg 2004-04-02
Harry Hellberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2004-04-01
Tony Börjesson Slätta damm, Hisingen 2003-04-20
Jesper Knape Svarttjärn, Delsjöområdet, Gbg 2003-04-13
Peter Sylvén Kungsladugård, Göteborg 2003-04-13
Stefan Svensson 1 ex Torslandaviken 2003-03-31
Jan Krantz Välen, Göteborg 2003-03-28
Anders Lundgren Kvisljungeby, Björlanda 2002-05-10
Andreas Hagström Ekmansgatan, Göteborg 2002-04-23
Totte Weber Ryggåsholmen, Askim 2002-04-19
Göran Karlsson Öxnäs, Säve, Hisingen 2002-04-13
Mats Björkqvist Krokslätt, Mölndal 2002-04-09
Aimon Niklasson Östra sjukhuset, Göteborg 2002-04-08
Jan Lundkvist Stora Amundön, Askim 2002-04-05
Lars Erik Norbäck Torslandaviken 2002-04-03
Bengt Karlsson Torslandaviken 2002-04-01
Markus Lagerqvist Stora Amundön, Askim 2002-04-01
Peter Strandvik Galterö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-31
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-03-30
Göran Gustavsson Köpstadsö 2002-03-30
Stig Fredriksson Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-29
Anders Kronhamn Vinga 2002-03-29
Hans Börjesson Stora Amundön, Askim 2002-03-29
Christer Fält Galterö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-28
Conny Palm Kråkudden, Hönö 2002-03-28
Kristoffer Nilsson Kråkudden, Hönö 2002-03-28
Anette Unger Torslandaviken 2002-03-28
Pär Lydmark Kråkudden, Hönö 2002-03-28
Martin Oomen Torslandaviken 2002-03-27
Martin Fransson Brännö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-27
Niklas Aronsson Hjälvik, Öckerö 2002-03-24
Mathias Theander Torslandaviken 2002-03-24
Magnus Unger Torslandaviken 2002-03-23
Mikael Molin Torslandaviken 2002-03-23
Stefan Svanberg Torslandaviken 2002-03-23
Stina Thelander Stora Amundön, Askim 2002-03-22
Karl-Olof Johansson Stora Amundön, Askim 2002-03-20
Lars Eric Rahm Välen, Göteborg 2002-03-19
Uno Unger Stora Amundön, Askim 2002-03-19
Magnus Rahm Välen, Göteborg 2002-03-19
Thomas Karlsson Lerjedalens golfbana, Angered 2002-03-17
Ulf Sjögren Hammarkullen, Göteborg 1995-04-03
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-05-30
Per Björkman Stora Amundö 1980-05-13
Björn Dellming Torslandaviken
Jan-Åke Noresson
Martin Johansson 2
Stig Jakobsson
Carl Jyker
Martin Spång
Claes Lööv
Elon Wismén
Bengt Nilsen
Hampus Lybeck
Johannes Tallroth
Stefan Hage
Håkan Thorstensson
Staffan Sénby
Bert Petersson Mölnlycke