LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Ängspiplärka

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Eva Åkesson 50 ex Välen, Gbg 2011-09-24
David Klingberg 1 ex Välen, Gbg 2011-03-23
Lennart Bogren 1 ex Torsholmen, Torslandaviken 2010-04-05
Bengt Adamsson 1 ex Stora Amundö 2009-08-27
Robert Ennnerfelt 1 Brännö 2009-07-02
Ingvar Andersson 10st Grums 2009-03-15
Per Norberg Flera ex Torslandaviken 2005-06-29
Robert Brunström 20 ex Brudarebacken, Gbg 2005-05-11
Andreas Nyström 3 ex Torslandaviken 2005-05-05
Ralf Englund 4 ex Torslandaviken 2005-04-21
Ola Bäckman ca 10 ex Brudarebacken, Gbg 2005-04-17
Harry Hellberg 10 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-04-14
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-04-04
Klas Reinholdson Torslandaviken 2005-04-03
Johan Ennerfelt 1 ex Stora Amundö 2005-03-28
Linus Westlund 2 ex Hökälla, Hisingen 2005-03-27
Birger Kaiser 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-22
Eva-Lisa Johansson Välen, Gbg 2005-03-21
Leif Andersson 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-19
Matserik Eriksson 2 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård 2005-03-19
Tina Widén Sandviken, Rörö 2005-02-25
Daniel Gustafsson 1 ex Torslandaviken 2005-01-09
L. Stefan Andersson 1 ex Haga kile, Askim 2005-01-06
Magnus Lundström Kråkudden, Hönö 2005-01-05
Jan Krantz Välen, Göteborg 2003-04-22
Jesper Knape Torslandaviken 2003-04-12
Peter Sylvén Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2003-03-17
Stefan Svensson 6 ex Torslandaviken 2003-03-13
Stefan Göransson Ersdalen, Hönö 2002-06-23
Thomas Karlsson Lerjedalens golfbana, Angered 2002-05-10
Andreas Hagström Torslandaviken 2002-04-11
Aimon Niklasson Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-04-06
Peter Strandvik Galterö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-31
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-03-30
Karl-Olof Johansson Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-29
Stig Fredriksson Torslandaviken 2002-03-28
Anders Kronhamn Torslandaviken 2002-03-25
Jan Lundkvist Torslandaviken 2002-03-25
Hans Börjesson Hökälla, Hisingen 2002-03-24
Markus Lagerqvist Torslandaviken 2002-03-24
Totte Weber Stora Amundön, Askim 2002-03-24
Mathias Theander Kråkudden, Hönö 2002-03-24
Bengt Karlsson Hummerviken, Öckerö 2002-03-23
Mikael Molin Vinga 2002-03-23
Stina Thelander Stora Amundön, Askim 2002-03-22
Lars Eric Rahm Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-16
Mats Björkqvist Torslandaviken 2002-03-16
Magnus Rahm Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-16
Pär Lydmark Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-15
Niklas Aronsson Hökälla, Hisingen 2002-03-14
Martin Oomen Öxnäs, Säve, Hisingen 2002-03-14
Martin Fransson Brännö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-13
Christer Fält Hönö 2002-03-11
Stefan Svanberg Torslandaviken 2002-03-10
Anette Unger Torslandaviken 2002-03-10
Göran Gustavsson Stora Amundö 2002-03-10
Lars Erik Norbäck Torslandaviken 2002-03-09
Uno Unger Torslandaviken 2002-03-08
Magnus Unger Lilleby båthamn, Björlanda 2002-02-23
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-02-12
Mikael Nord Stora Amundön, Askim 2002-02-10
Conny Palm Stora Amundön, Askim 2002-02-09
Kristoffer Nilsson Stora Amundön, Askim 2002-02-06
Ulf Sjögren Torslandaviken 1998-04-27
Johan Svedholm Ragnhildsholmen 1989-06-03
Elon Wismén Hårssjön 1988-04-23
Per Björkman Rörö 1980-03-16
Martin Spång
Bert Petersson Eklanda, Mölndal
Stig Jakobsson
Hampus Lybeck
Claes Lööv
Johannes Tallroth
Bengt Nilsen
Jan-Åke Noresson
Staffan Sénby
Carl Jyker
Stefan Hage
Martin Johansson 2
Håkan Thorstensson
Björn Dellming Torslandaviken