LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Ladusvala

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas 1 Välen 2013-05-18
David Klingberg 1 ex Kodammsbron, gamlestan, gbg 2011-04-05
Eva Åkesson 1 ex Rådasjön, Råda 2010-05-06
Bengt Adamsson 25 ex Stora Amundö 2009-08-27
Ingvar Andersson 4st Töllås 2009-06-02
Lennart Bogren 3 ex Karholmsdammen, Torslandaviken 2009-05-15
Robert Ennnerfelt Saltholmen 2009-05-10
Sverker Ekberg 3 ex Askimsbadet 2006-09-23
Ralf Englund 1 ex Askesby, Säve, Hisingen 2006-06-06
Johan Ennerfelt 1 ex Högsbogatan 2005-05-22
Andreas Nyström 2 ex På väg till Brudarebacken, Gbg 2005-05-14
Ola Bäckman Ca 10 ex Stora Amundö 2005-05-13
Robert Brunström 2 ex Stora Amundö 2005-05-13
Staffan Swedberg 2 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-05-11
Per Norberg Flera ex Torslandaviken 2005-05-05
Matserik Eriksson 1 ex Ramberget, Hisingen 2005-05-04
Leif Andersson Svankällan, Säve, Hisingen 2005-05-03
Klas Reinholdson Lunnagården, Mölndal 2005-05-03
Tina Widén Torslandaviken 2005-05-02
Stefan Svensson 150 ex Torslandaviken 2005-05-02
Birger Kaiser 4 ex Torslandaviken 2005-05-02
Linus Westlund 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-05-01
Magnus Lundström 35 ex Torslandaviken 2005-04-30
Eva-Lisa Johansson Brottkärr, Askim 2005-04-30
L. Stefan Andersson 1 ex Hålsjön, Mölndal 2005-04-09
Harry Hellberg 4 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2004-06-04
Daniel Gustafsson Brottkärr, Askim 2004-04-27
Tony Börjesson Mellby, Partille 2003-05-09
Jesper Knape Torslandaviken 2003-05-02
Jan Krantz Torslandaviken 2003-05-01
Peter Sylvén Torslandaviken 2003-04-29
Stefan Göransson Mölndals centrum 2002-06-23
Andreas Hagström Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-05-21
Peter Strandvik Hökälla, Hisingen 2002-05-15
Per-Anders Svensson Torslandaviken 2002-05-12
Stig Fredriksson Stora Amundön, Askim 2002-05-10
Magnus Rahm Kråkudden, Hönö 2002-05-09
Totte Weber Skintebo, Asakim 2002-05-09
Jan Lundkvist Stora Amundön, Askim 2002-05-08
Aimon Niklasson Torslandaviken 2002-05-05
Thomas Karlsson Gnistgatan, Göteborg 2002-05-03
Markus Lagerqvist Hålsjön, Mölndal 2002-05-02
Lars Erik Norbäck Torslandaviken 2002-05-01
Göran Gustavsson Välen, Gbg 2002-04-30
Göran Karlsson Torslandaviken 2002-04-29
Hans Börjesson Torslandaviken 2002-04-28
Mats Björkqvist Torslandaviken 2002-04-28
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-04-28
Bengt Karlsson Öckerö Gbg:s norra skärgård 2002-04-28
Anders Kronhamn Torslandaviken 2002-04-27
Karl-Olof Johansson Stora Amundön, Askim 2002-04-27
Uno Unger Hökälla, Hisingen 2002-04-27
Kristoffer Nilsson Torslandaviken 2002-04-27
Mikael Molin Torslandaviken 2002-04-27
Anette Unger Hökälla, Hisingen 2002-04-27
Stefan Svanberg Torslandaviken 2002-04-26
Mathias Theander Torslandaviken 2002-04-26
Pär Lydmark Lilla Kullbäckstorp, Råda 2002-04-26
Martin Oomen Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-04-25
Niklas Aronsson Smedstorp, Björketorp 2002-04-25
Christer Fält Labbera, Råda 2002-04-25
Stina Thelander Torslandaviken 2002-04-21
Conny Palm Torslandaviken 2002-04-13
Magnus Unger Torslandaviken 2002-04-13
Lars Eric Rahm Torslandaviken 2002-04-13
Ulf Sjögren Lärjeån, Angered 1995-05-15
Per Björkman Stora Amundö 1980-05-13
Bengt Nilsen
Jan-Åke Noresson
Martin Johansson 2
Stig Jakobsson
Carl Jyker
Martin Spång
Bert Petersson Mölnlycke
Claes Lööv
Björn Dellming Alleby, Björlanda
Hampus Lybeck
Johannes Tallroth
Johan Svedholm
Stefan Hage
Håkan Thorstensson
Staffan Sénby
Elon Wismén