LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Ringduva

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas Bostaden Björenkulla 2013-03-10
David Klingberg 1 ex Slottsskogen, Gbg 2011-01-30
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-01-28
Bengt Adamsson 22 ex Göteborgs botaniska trädgård 2009-03-13
Ingvar Andersson 3st Ullevi 2009-02-21
Lennart Bogren 5 ex Hjuvik, Torslanda 2009-02-15
Melker Hagsäter Änggården, Göteborg 2008-03-25
Robert Ennnerfelt 1 kungsladugård 2008-03-22
Jan Hellström 5 ex Lillhagsparken 2008-01-03
Sverker Ekberg Renströmsparken, Göteborg 2006-04-20
Andreas Nyström 2 ex Änggårdsbergen, Gbg 2005-05-10
Robert Brunström 2 ex Svarttjärn, Delsjöområdet, Gbg 2005-05-04
Ola Bäckman 2 ex Medicinareberget, Gbg 2005-04-21
Per Norberg 1 ex Mölndal , Gbg 2005-03-13
Hampus Lybeck 2 ex Slottsskogen, Gbg 2005-03-05
Johan Ennerfelt 2 ex Högsbogatan 2005-02-13
Tina Widén Göteborgs botaniska trädgård 2005-01-14
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-12
Linus Westlund 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-09
Stefan Svensson Sandarna, Göteborg 2005-01-09
Matserik Eriksson Hökälla, Hisingen 2005-01-06
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-01-06
Daniel Gustafsson 3 ex Välen, Gbg 2005-01-06
L. Stefan Andersson Välen, Gbg 2005-01-06
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-02
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2005-01-01
Magnus Lundström Slottsskogen, Gbg 2005-01-01
Leif Andersson Hökälla, Hisingen 2005-01-01
Birger Kaiser 2ex Önnered, Gbg 2005-01-01
Harry Hellberg 3 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2004-05-22
Jesper Knape Björkekärr, Göteborg 2003-04-05
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-02-05
Jan Krantz Välen, Göteborg 2003-01-03
Peter Sylvén Rya skog, Hisingen 2003-01-01
Totte Weber Backatorp, Backa, Hisingen 2002-03-20
Mikael Nord Stora Amundön, Askim 2002-02-10
Mikael Molin Medicinareberget, Göteborg 2002-01-30
Niklas Aronsson Hökälla, Hisingen 2002-01-29
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-26
Andreas Hagström Slottsskogen, Göteborg 2002-01-25
Peter Strandvik Kyrkbytorget, Lundby, Hisingen 2002-01-23
Stig Fredriksson Slottsskogen, Göteborg 2002-01-22
Per-Anders Svensson Toltorpsdalen, Mölndal 2002-01-20
Anders Lundgren Kvisljungeby, Björlanda 2002-01-20
Conny Palm Slottsskogen, Göteborg 2002-01-13
Göran Karlsson Torslandaviken 2002-01-12
Thomas Karlsson Ringön, Göteborgs hamn 2002-01-12
Stina Thelander Rya skog, Hisingen 2002-01-12
Mats Björkqvist Krokslätt, Mölndal 2002-01-11
Aimon Niklasson Magnusvägen, Sävedalen 2002-01-08
Lars Erik Norbäck Högsbo, Göteborg 2002-01-07
Martin Oomen Kviberg, Göteborg 2002-01-06
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-06
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Jan Lundkvist Hjuvik, Torslanda 2002-01-04
Anette Unger Göteborgs fiskhamn 2002-01-04
Stefan Svanberg Fässberg, Mölndal 2002-01-04
Pär Lydmark Ryaverket, Hisingen 2002-01-04
Magnus Rahm Fässberg, Mölndal 2002-01-03
Mathias Theander Falkenbergsgatan, Göteborg 2002-01-03
Kristoffer Nilsson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-03
Anders Kronhamn Tolered, Lundby, Hisingen 2002-01-02
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2002-01-02
Markus Lagerqvist Kobbehall, Askim 2002-01-01
Hans Börjesson Grimmered, Göteborg 2002-01-01
Karl-Olof Johansson Topasgatan, Göteborg 2002-01-01
Magnus Unger Hästevik, Torslanda 2002-01-01
Uno Unger Hästevik, Torslanda 2002-01-01
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Ulf Sjögren Lärjeåns dalgång 1995-04-01
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-01-17
Per Björkman Bräcke, Hisingen 1980-03-16
Stig Jakobsson
Johannes Tallroth
Björn Dellming Askesby, Säve, Hisingen
Bengt Nilsen
Carl Jyker
Jan-Åke Noresson
Elon Wismén
Martin Johansson 2
Claes Lööv
Håkan Thorstensson
Bert Petersson Mölnlycke
Stefan Hage
Martin Spång
Staffan Sénby