LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Spillkråka

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Robert Ennnerfelt 1 Vitsippsdalen 2011-11-06
David Klingberg 1 ex Delsjöområdet, Gbg 2011-01-30
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-05-08
Bengt Adamsson 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2010-04-04
Lennart Bogren 1 ex Hjuvik, Torslanda 2009-03-22
Ingvar Andersson 1st Grums 2009-03-15
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2008-10-05
Johan Ennerfelt 2 ex Klippans naturreservat, Björketorp 2008-04-05
Jan Hellström 1 ex Fridhem 2008-01-06
Robert Brunström 1 ex Delsjöområdet, Gbg 2005-06-05
Andreas Nyström 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-05-12
Linus Westlund 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-04-10
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-03-20
Ola Bäckman 1 ex Vättlefjäll, Angered 2005-03-13
Tina Widén Vättlefjäll, Bergum 2005-03-08
L. Stefan Andersson 1 hane Smithska udden, Gbg 2005-03-05
Matserik Eriksson Smithska udden, Gbg 2005-03-05
Birger Kaiser 1 ex Klippans naturreservat, Björketorp 2005-02-16
Per Norberg 1 ex Albatross golfbana, Säve 2005-02-01
Stefan Svensson 1 ex Stora Amundö 2005-01-30
Leif Andersson Lärjeåns dalgång, Gbg 2005-01-24
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-14
Harry Hellberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2004-11-30
Magnus Lundström 1 ex Brudarebacken, Gbg 2004-04-02
Daniel Gustafsson Delsjöområdet, Gbg 2004-03-19
Andreas Hagström Brudarebacken, Delsjöområdet 2003-09-17
Jesper Knape Delsjöområdet, Göteborg 2003-06-09
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-05-29
Jan Krantz Välen, Göteborg 2003-03-28
Peter Sylvén Ersdalen, Hönö 2003-02-22
Bengt Karlsson Torslandaviken 2003-02-14
Pär Lydmark Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-12
Jan Lundkvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-08
Göran Gustavsson Påvelund, Gbg 2002-07-18
Mathias Theander Hålsjön, Mölndal 2002-04-17
Thomas Karlsson Hålsjön, Mölndal 2002-04-07
Aimon Niklasson Björnaråsen, Partille 2002-04-07
Markus Lagerqvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-03-31
Magnus Rahm Bråta, Råda 2002-03-17
Göran Karlsson Vättlefjäll, Angered 2002-03-16
Stina Thelander Lilleby, Björlanda 2002-03-16
Stig Fredriksson Maderna, Partille 2002-03-10
Conny Palm Lilla Bråtatjärn, Råda 2002-03-10
Martin Fransson Styrsö, Gbg:s södra skärgård 2002-02-23
Mikael Molin Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-02-23
Anders Kronhamn Välen, Göteborg 2002-02-16
Hans Börjesson Grimmered, Göteborg 2002-02-11
Niklas Aronsson Klippans naturreservat, Björketorp 2002-02-06
Christer Fält Klippans naturreservat, Björketorp 2002-02-06
Totte Weber Skintebo, Askim 2002-01-27
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-20
Martin Oomen Vättlefjäll, Bergum 2002-01-18
Stefan Svanberg Vättlefjäll, Bergum 2002-01-13
Lars Eric Rahm Fässberg, Mälndal 2002-01-13
Lars Erik Norbäck Vättlefjäll, Angered 2002-01-06
Magnus Unger Björnekulla, Göteborg 2002-01-05
Kristoffer Nilsson Maderna, Partille 2002-01-05
Anette Unger Björnekulla, Göteborg 2002-01-04
Uno Unger Björnekulla, Göteborg 2002-01-04
Karl-Olof Johansson Smithska udden, Göteborg 2002-01-02
Ulf Sjögren Lärjeån, Angered 1996-03-15
Elon Wismén Helenevik, Mölndal 1991-06-02
Per Björkman Jonsered, Partille 1990-04-22
Johan Svedholm Lid, Rödbo 1989-09-30
Jan-Åke Noresson
Håkan Thorstensson
Bert Petersson Hålsjön, Mölndal
Staffan Sénby
Carl Jyker
Stefan Hage
Peter Strandvik
Stig Jakobsson
Martin Johansson 2
Claes Lööv
Bengt Nilsen
Hampus Lybeck
Björn Dellming Delsjöområdet, Gbg
Mats Björkqvist Änggårdsbergen, Gbg
Martin Spång