LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Varfågel

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Peter Sylvén nn 2015-06-06
Eva Åkesson 1 ex Välen, Gbg 2012-01-02
Carl Jyker 1 Änggårdsbergen, Gbg 2011-11-17
David Klingberg 1 ex Brudarebacken, Gbg 2011-01-31
Bengt Adamsson 1 ex Stora Amundö 2010-04-09
Lennart Bogren 1 ex Vadskärsudden, Torslandaviken 2009-10-08
Lennart Malm 1 Backa Hisingen 2009-02-15
Per Norberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2008-03-29
Jan Hellström 1 ex Skogomedammen 2008-01-17
Hampus Lybeck 1 ex Brudarebacken, Gbg 2007-10-06
Ralf Englund 1 ex Askesby, Säve, Hisingen 2006-04-09
Ola Bäckman 1 ex Torslandaviken 2006-03-25
Robert Brunström 1 ex Maderna, Partille 2006-01-21
Linus Westlund 2 ad Svankällan, Säve, Hisingen 2005-02-20
L. Stefan Andersson 1 ex Torslandaviken 2005-02-12
Tina Widén Brudarebacken, Gbg 2005-02-08
Robert Ennnerfelt Torslandaviken 2005-02-06
Johan Ennerfelt 1 ex Torslandaviken 2005-02-06
Jan Krantz 1 ex Delsjöområdet, Gbg 2005-02-02
Daniel Gustafsson 1 ex Torslandaviken 2005-01-26
Birger Kaiser 1 ex Torslandaviken 2005-01-22
Leif Andersson 1 ex Stora Hästholmen, Björlanda 2005-01-22
Matserik Eriksson 1 ex Stora Hästholmen, Björlanda 2005-01-22
Klas Reinholdson Torslandaviken 2005-01-22
Staffan Swedberg 1 ex Tagene, Säve, Hisingen 2005-01-12
Jesper Knape 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-01-04
Harry Hellberg 1 ex Svankällan, Säve, Hisingen 2005-01-01
Stefan Svensson 1 ex Torslandaviken 2004-03-24
Martin Fransson Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2002-10-28
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-10-06
Jan Lundkvist Änggårdsbergen, Göteborg 2002-09-24
Stig Fredriksson Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-03-05
Martin Oomen Alleby, Björlanda 2002-03-01
Thomas Karlsson Stora Amundön, Askim 2002-02-24
Mikael Molin Hökälla, Hisingen 2002-02-21
Mats Björkqvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-02-20
Mathias Theander Prästegården, Björlanda 2002-02-17
Pär Lydmark Stora Amundön, Askim 2002-02-17
Hans Börjesson Hökälla, Hisingen 2002-02-16
Andreas Hagström Stora Amundön, Askim 2002-02-15
Magnus Rahm Stora Amundön, Askim 2002-02-13
Lars Eric Rahm Stora Amundön, Askim 2002-02-13
Göran Gustavsson Prästgårdskilen, Björlanda 2002-02-09
Peter Strandvik Assmundtorp, Säve 2002-02-07
Conny Palm Hökälla, Hisingen 2002-02-03
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-02-01
Lars Erik Norbäck Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-01-16
Anders Kronhamn Hökälla, Hisingen 2002-01-15
Aimon Niklasson Gunnesby, Säve, Hisingen 2002-01-13
Christer Fält Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-01-13
Niklas Aronsson Ragnhildsholmen, Hisingen 2002-01-13
Markus Lagerqvist Stora Amundön, Askim 2002-01-06
Stefan Svanberg Stora Amundön, Askim 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Stora Amundön, Askim 2002-01-04
Karl-Olof Johansson Stora Amundön, Askim 2002-01-03
Stina Thelander Stora Amundön, Askim 2002-01-03
Uno Unger Stora Amundön, Askim 2002-01-02
Anette Unger Stora Amundön, Askim 2002-01-02
Magnus Unger 1 ex Torslandaviken 1996-09-28
Johan Svedholm Unnered, Tuve 1994-01-03
Elon Wismén Hagen, Rådasjöns naturreservat 1993-01-08
Per Björkman Syrhåla, Lundby, Hisingen 1982-12-29
Martin Spång
Bert Petersson Hålsjön, Mölndal
Håkan Thorstensson
Magnus Lundström
Martin Johansson 2
Stig Jakobsson
Jan-Åke Noresson
Claes Lööv
Eva-Lisa Johansson
Bengt Nilsen
Stefan Hage
Björn Dellming Brudarebacken, Gbg
Staffan Sénby