LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Bergfink

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
David Klingberg 10 ex Eklanda, Mölndal 2011-01-31
Ingvar Andersson 2o Angere ds gård, Angered 2010-03-01
Eva Åkesson 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2010-01-31
Lennart Bogren 1 ex Hjuv ik, Torslanda 2009-12-31
Bengt Adamsson 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2009-03-13
Melker Hagsäter Botaniska Trädgården, Göteborg 2009-01-05
Hampus Lybeck 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2007-03-04
Per Norberg 3 ex Smithska udden, Gbg 2006-03-07
Ola Bäckman 1 hona Södermalmsgatan, Mölndal 2006-01-04
Andreas Nyström 1 ex Södermalmsgatan, Mölndal 2006-01-04
Robert Brunström 1 ex Medicinareberget, Gbg 2005-10-27
Magnus Lundström Ca 30 ex Lagmansholmen, Säve 2005-04-23
Daniel Gustafsson 10 ex Vättlefjäll, Angered 2005-04-04
Matserik Eriksson Brudarebacken, Gbg 2005-04-02
Stefan Svensson Ca 25 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-25
Leif Andersson 2 ex Smithska udden, Gbg 2005-02-19
Tina Widén Smithska udden, Gbg 2005-02-03
L. Stefan Andersson 1 ex Hovås, Askim 2005-01-23
Birger Kaiser 2 ex Kungsladugård, Gbg 2005-01-22
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2005-01-22
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-01-11
Jesper Knape Brudarebacken, Delsjöområdet 2003-09-14
Peter Sylvén Klippan, Göteborg 2003-04-10
Jan Krantz Delsjöområdet, Göteborg 2003-03-29
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2003-02-23
Tony Börjesson Sisjöns skjutfält, Mölndal 2003-02-01
Jan Lundkvist Smithska udden, Göteborg 2002-08-21
Andreas Hagström Nya Varvet, Göteborg 2002-03-01
Conny Palm Trädgårdsföreningen, GÖteborg 2002-02-10
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-02-03
Mikael Molin Prästgårdskilen, Björlanda 2002-01-30
Niklas Aronsson Biskopsgården, Hisingen 2002-01-29
Totte Weber Backatorp, Backa, Hisingen 2002-01-29
Stig Fredriksson Slottsskogen, Göteborg 2002-01-25
Thomas Karlsson Välen, Göteborg 2002-01-19
Martin Oomen Rya skog, Hisingen 2002-01-18
Anette Unger Rya skog, Hisingen 2002-01-12
Mikael Nord Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-01-12
Mathias Theander Stora Amundön, Askim 2002-01-12
Aimon Niklasson Brattåskärrsvägen,Sävedalen 2002-01-08
Karl-Olof Johansson Smithska udden, Göteborg 2002-01-08
Peter Strandvik Kallhed, Hisingen 2002-01-07
Martin Fransson Styrsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-07
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-01-06
Lars Erik Norbäck Vättlefjäll, Angered 2002-01-06
Mats Björkqvist Mölnlycke, Härryda 2002-01-05
Pär Lydmark Aspgatan, Påvelund, Göteborg 2002-01-04
Stefan Svanberg Brottkärr, Askim 2002-01-04
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2002-01-04
Anders Kronhamn Torslandaviken 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-03
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Magnus Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Hans Börjesson Berglärkan, Älvsborg, Göteborg 2002-01-01
Magnus Unger Välen, Göteborg 2002-01-01
Uno Unger Välen, Göteborg 2002-01-01
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-01-01
Markus Lagerqvist Kobbehall, Askim 2002-01-01
Per-Anders Svensson Eklanda, Mölndal 2002-01-01
Ulf Sjögren Lärjeåns dalgång 1996-10-30
Johan Svedholm Ersdalen, Hönö 1991-12-13
Per Björkman Ramberget, Hisingen 1980-09-23
Robert Ennnerfelt azaleadalen
Håkan Thorstensson
Stig Jakobsson
Claes Lööv
Staffan Sénby
Martin Johansson 2
Jan-Åke Noresson
Björn Dellming Påvelund, Gbg
Elon Wismén Lackarebäck, Mölndal
Bengt Nilsen
Stefan Hage
Johan Ennerfelt 2 ex Botaniska Trädgården
Bert Petersson Mölnlycke
Carl Jyker