LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Trana

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Peter Sylvén nn 2015-06-06
Lennart Bogren 1 ex Öxnäs, Säve 2013-04-04
Martin Oomen 3 ex Hårssjön 2012-03-23
Eva Åkesson 3 ex Välen, Gbg 2012-03-17
David Klingberg 1 ex Öxnäs, Säve 2011-03-28
Robert Ennnerfelt 1 slottsskogen 2011-03-22
Ralf Englund 2 ex Grimås 2010-06-05
Bengt Adamsson 4 ex Öxnäs, Säve 2009-08-24
Ola Bäckman 2 ex Ragnhildsholmen 2009-06-14
Ingvar Andersson 1st Ytterby, Kungälv 2009-04-22
Mats Björkqvist Ragnhildsholmen 2008-05-29
Per Norberg 3 ex Västergården, Öxnäs 2008-04-05
Elon Wismén 1 ex mot N Brudarebacken, Gbg 2008-03-16
Jan-Åke Noresson Brudarebacken 2006-04-02
Carl Jyker Välen 2006-04-02
Klas Reinholdson Krokegården, Askim 2005-05-28
Per-Anders Svensson 2 ex Hålsjön, Mölndal 2005-05-08
Ulf Sjögren Årekärr, Askim 2005-04-30
Linus Westlund 1 ex mot N Svankällan, Säve, Hisingen 2005-04-17
Daniel Gustafsson 2 ex Vättlefjäll, Angered 2005-04-04
Tina Widén Brudarebacken 2005-03-29
Eva-Lisa Johansson Stora Amundö 2005-03-27
L. Stefan Andersson 2 ex mot N Brottkärr, Askim 2005-03-25
Birger Kaiser 2 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-22
Jesper Knape Brudarebacken, Gbg 2005-03-21
Stefan Svensson 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-20
Leif Andersson 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-20
Per Björkman Brudarebacken, Gbg 2004-03-28
Jan Krantz Gunnesby, Säve, Hisingen 2003-07-02
Jan Lundkvist Ragnhildsholmen, Hisingen 2003-05-24
Thomas Karlsson Stora Amundön, Askim 2003-05-18
Göran Gustavsson Hårssjön 2003-05-11
Stina Thelander Hålsjön, Mölndal 2003-04-25
Conny Palm Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-08-18
Totte Weber Härryda 2002-05-19
Markus Lagerqvist Smedstorp, Björketorp 2002-05-18
Magnus Rahm Torslandaviken 2002-05-12
Anders Kronhamn Smedstorp, Björketorp 2002-05-08
Niklas Aronsson Smedstorp, Björketorp 2002-04-25
Mikael Molin Smedstorp, Björketorp 2002-04-20
Stefan Svanberg Smedstorp, Björketorp 2002-04-20
Aimon Niklasson Maderna, Partille 2002-04-13
Lars Eric Rahm Eklanda, Mölndal 2002-04-13
Uno Unger Oxsjön, Askim 2002-04-03
Anette Unger Oxsjön, Askim 2002-04-03
Pär Lydmark Masthugget, Göteborg 2002-04-02
Karl-Olof Johansson Smithska udden, Göteborg 2002-03-27
Christer Fält Vällsjön, Råda 2002-03-26
Peter Strandvik Bärby, Säve, Hisingen 2002-03-20
Mathias Theander Chalmers, Göteborg 2002-03-19
Kristoffer Nilsson Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-19
Magnus Unger 4 ex mot N Galterö, Gbg:s södra skärgård 1999-04-16
Johan Svedholm Östergärde, Björlanda 1994-03-12
Lars Erik Norbäck 2 ex mot N Rannebergen, Angered 1983-04-05
Claes Lööv
Magnus Lundström
Stig Jakobsson
Göran Karlsson
Stefan Hage
Bert Petersson Hålsjön, Mölndal
Hampus Lybeck
Martin Johansson 2
Bengt Karlsson
Hans Börjesson
Björn Dellming Brudarebacken, Gbg
Bengt Nilsen
Johan Ennerfelt
Martin Spång
Matserik Eriksson
Håkan Thorstensson