LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Sädgås

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Eva Åkesson 1 ex Välen, Gbg 2014-02-11
David Klingberg 11 ex Kråkudden, Hönö 2011-12-31
Martin Oomen 9 ex Smithska udden, Gbg 2010-09-27
Elon Wismén 1 ex Smedstorps ängar, Björketorp 2010-04-01
Ingvar Andersson 12 ex Varekil, Orust 2009-03-29
Lennart Bogren 15 ex Ersdalen, Hönö 2009-02-28
Ola Bäckman 4 ex Billdals gård, Askim, vg 2006-02-02
Andreas Nyström 4 ex Billdals gård, Askim 2006-02-02
Ralf Englund 1 ex Trädet, Säve, Hisingen 2006-01-29
Johan Ennerfelt 7 ex Billdal, Askim 2006-01-22
Robert Ennnerfelt 7 Billdal 2006-01-22
Robert Brunström 3 ex Torslandaviken, Boh 2006-01-22
Daniel Gustafsson 5 ex Öxnäs, Säve 2006-01-22
Leif Andersson Brudarebacken, Gbg 2005-11-16
L. Stefan Andersson 2 ex mot N Brottkärr, Askim 2005-03-25
Jesper Knape Brudarebacken, Gbg 2005-03-21
Birger Kaiser 12 ex Öxnäs, Säve 2004-03-06
Tina Widén Öxnäs, Säve 2004-03-06
Andreas Hagström Kråkudden, Hönö 2003-12-05
Lars Erik Norbäck Torslandaviken 2003-09-07
Per Björkman Kråkudden, Hönö 2003-03-15
Stefan Svensson 21 ex mot N Torslandaviken 2003-03-13
Thomas Karlsson Furulund, Partille 2003-03-10
Stina Thelander Pinan, Hönö 2003-03-09
Jan Lundkvist Heden, Hönö 2003-03-09
Karl-Olof Johansson Heden, Hönö 2003-02-26
Niklas Aronsson Heden, Hönö 2003-02-24
Göran Gustavsson Heden, Hönö 2003-02-23
Peter Sylvén Heden, Hönö 2003-02-22
Markus Lagerqvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-12-30
Conny Palm Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-12-30
Bengt Karlsson Backaplan, Hisingen 2002-12-12
Anders Kronhamn Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-11-11
Mikael Molin Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-11-10
Martin Fransson Valö, Gbg:s södra skärgård 2002-11-02
Lars Eric Rahm Rörö 2002-10-09
Magnus Rahm Rörö 2002-10-09
Pär Lydmark Öxnäs, Säve, Hisingen 2002-03-16
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-03-14
Kristoffer Nilsson Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-14
Christer Fält Kråkudden, Hönö 2002-02-14
Ulf Sjögren Stora Amundön, Askim 2002-01-22
Uno Unger Uppegården, Säve, Hisingen 2002-01-19
Anette Unger Uppegården, Säve, Hisingen 2002-01-19
Stefan Svanberg Uppegården, Säve, Hisingen 2002-01-19
Carl Jyker Torslandaviken 2001-09-07
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1998-04-05
Magnus Unger
Claes Lööv
Stefan Hage
Staffan Sénby
Hans Börjesson
Bengt Nilsen
Björn Dellming Öxnäs, Säve
Bert Petersson Mölnlycke
Magnus Lundström
Peter Strandvik
Matserik Eriksson
Stig Jakobsson
Martin Johansson 2
Jan-Åke Noresson
Håkan Thorstensson