LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Större korsnäbb

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Johan Ennerfelt 2 ex Brännö 2017-01-22
Peter Sylvén nn 2015-06-06
David Klingberg 5 ex Brudarebacken, Gbg 2011-11-04
Bengt Adamsson 1 ex Lillhagsparken 2009-11-01
Ola Bäckman 1 hane Lillhagsparken 2009-10-29
Carl Jyker Lillhagsparken, Hisingen 2009-10-22
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2007-11-24
Birger Kaiser 3 ex Smithska udden, Gbg 2007-10-25
Hampus Lybeck 5 ex Smithska udden, Gbg 2007-10-21
Elon Wismén 2 ex Smithska udden, Gbg 2007-10-15
Thomas Karlsson Brudarebacken, Gbg 2005-11-01
Stefan Svensson 1 sj. Klarvädersgatan, Biskopsgården 2005-03-30
Klas Reinholdson Torrekulla, Kållered 2005-02-05
Tina Widén Smithska udden, Gbg 2004-10-10
Per Björkman Ersdalen, Hönö 2004-02-27
Karl-Olof Johansson Smithska udden, Göteborg 2003-11-12
Jan Lundkvist Delsjöområdet, Göteborg 2003-02-23
Leif Andersson Ersdalen, Hönö 2003-02-16
Martin Fransson Styrsö, Gbg:s södra skärgård 2003-01-19
Lars Eric Rahm Änggårdsbergen, Göteborg 2002-12-30
Magnus Rahm Änggårdsbergen, Göteborg 2002-12-30
Niklas Aronsson Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2002-08-21
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-07-30
Markus Lagerqvist Risbacka, Härryda 2002-06-15
Aimon Niklasson Maderna, Partille 2002-04-13
Martin Oomen Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-29
Anette Unger Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-26
Mikael Molin Änggårdsbergen, Göteborg 2002-03-26
Conny Palm Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-24
Pär Lydmark Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-17
Anders Kronhamn Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-17
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-12
Lars Erik Norbäck Björröd, Landvetter 2002-02-03
Ulf Sjögren Grimmered, Göteborg 2002-02-01
Kristoffer Nilsson Maderna, Partille 2002-01-19
Uno Unger Ugglemossen, Partille 2002-01-13
Stefan Svanberg Ugglemossen, Partille 2002-01-13
Magnus Unger 1 juv Rörö 2001-10-13
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2001-09-27
Johan Svedholm Ersdalen, Hönö 1991-09-28
Peter Strandvik 3 ex Änggårdsbergen, Gbg 1985-11-19
Eva-Lisa Johansson
Martin Johansson 2
Hans Börjesson
Bengt Karlsson
Jan-Åke Noresson
Bert Petersson Finnsjön, Mölnlycke
Håkan Thorstensson
Björn Dellming Smithska udden, Gbg
Claes Lööv
Stig Jakobsson
Matserik Eriksson
Magnus Lundström
Stefan Hage
Staffan Sénby