LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Lappsparv

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Peter Sylvén nn 2015-06-06
Robert Ennnerfelt 2 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård 2013-09-14
Eva Åkesson 1 ex Välen, Gbg 2013-09-13
Ola Bäckman 1 ex Rörö 2010-11-14
Johan Ennerfelt 5 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård 2010-09-11
Elon Wismén 1 hane Brudarebacken, Gbg 2008-04-20
Hampus Lybeck 1 hane Brudarebacken, Gbg 2008-04-20
Leif Andersson 1 ex Brudarebacken, Gbg 2005-04-14
Birger Kaiser 2 ex Öxnäs, Säve 2005-03-15
L. Stefan Andersson 1 ex mot N Killingsholmen, Askim 2005-03-12
Tina Widén Torslandaviken 2004-04-11
Mathias Theander Brudarebacken, Delsjöområdet 2003-10-21
Lars Erik Norbäck Brudarebacken, Delsjöområdet 2003-10-20
Carl Jyker 1 Brudarebacken 2003-10-20
Peter Strandvik Brudarebacken, Delsjöområdet 2003-09-11
Mats Björkqvist Torslandaviken 2003-05-04
Martin Fransson Lökholmen, Gbg:s södra skärgård 2003-04-15
Thomas Karlsson Lerjedalens golfbana, Angered 2003-03-31
Markus Lagerqvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-14
Stina Thelander Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-14
Magnus Rahm Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-12
Lars Eric Rahm Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-12
Jan Lundkvist Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-09-12
Anders Kronhamn Torslandaviken 2002-04-21
Karl-Olof Johansson Maderna, Partille 2002-04-19
Conny Palm Torslandaviken 2002-04-07
Niklas Aronsson Torslandaviken 2002-04-06
Mikael Molin Torslandaviken 2002-04-06
Göran Gustavsson Brudarebacken, Gbg 2002-04-03
Kristoffer Nilsson Stora Amundön, Askim 2002-04-02
Martin Oomen Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-04-02
Christer Fält Rambo mosse, Mölndal 2002-03-26
Anette Unger Galterö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-24
Uno Unger Galterö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-24
Hans Börjesson Lagmansholmen, Säve 2002-02-10
Stefan Svanberg Kråkudden, Hönö 2002-02-03
Pär Lydmark Kråkudden, Hönö 2002-02-03
Magnus Unger 2 ex Brudarebacken, Gbg 1999-04-14
Johan Svedholm Unnered, Tuve 1995-09-23
Per Björkman 1 ex mot S Ramberget, Hisingen 1980-09-23
Claes Lööv
Stefan Hage
Bengt Karlsson
Bert Petersson Hålsjön, Mölndal
Matserik Eriksson
Björn Dellming Brudarebacken, Gbg
Magnus Lundström
Stig Jakobsson
Håkan Thorstensson
Jan-Åke Noresson