LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Bohuslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Bohuslistan - Petra Söderqvist

» Klicka på ett artnamn för att se var och när andra skådare kryssat arten.

» På din egen lista: Klicka på U för att uppdatera/ändra ett kryss (du måste vara inloggad).

Art Antal Lokal Datum  
Knölsvan Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Sångsvan Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Sädgås Gunneby 2010-01-02
Spetsbergsgås Ramsvikslandet 2008-10-05
Bläsgås 2 ex Haketorp 2009-01-02
Grågås Kärreberg, Stala, Orust 2008-01-20
Kanadagås Kärreberg, Stala, Orust 2008-01-20
Vitkindad gås 4 Breviks kile 2008-08-03
Prutgås Halse fjorden, Orust 2009-10-31
Rostand 1 ex Tjuvekile, Varekil 2012-06-10
Gravand Gunnebykile, Tjörn 2008-02-25
Bläsand 10 Gunneby kile 2008-10-12
Snatterand Tofta kile, Lycke 2009-04-19
Kricka Kollungeröd vatten, Orust 2008-04-20
Amerikansk kricka Södra munkholmen 2010-04-11
Gräsand Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Stjärtand Breviks kile, Tjörn 2009-04-29
Årta Kollungeröd vatten, Orust 2008-04-20
Skedand Tofta kile, Lycke 2009-04-19
Brunand Trankoket, Mjörn 2009-01-11
Vitögd dykand 1 Morlanda dammar 2014-04-11
Vigg Gunneby kile, Tjörn 2008-01-27
Bergand Gunneby kile, Tjörn 2008-01-20
Ejder Råssön, Stala, Orust 2008-01-05
Praktejder Marstrand sön 2010-03-26
Alfågel Hållö, Sotenäs 2008-10-31
Sjöorre 1 Ramsvikslandet 2008-10-05
Svärta Haby bukt, Ramsvik 2008-10-31
Knipa Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Salskrake Kalvöfjorden, Orust 2008-12-05
Småskrake Råssön, Stala, Orust 2008-01-05
Storskrake Breviks kile, Tjörn 2008-04-18
Orre Bredfjället 2008-05-10
Tjäder Bredfjället 2008-11-29
Rapphöna Kållekärr 2009-05-09
Vaktel 1 Forshälla vägskäl 2008-07-03
Fasan Kärreberg, Stala, Orust 2008-01-20
Smålom Haby bukt, Ramsvikslandet 2008-10-31
Storlom Kolbengtserödsjön, Ljung 2008-06-14
Vitnäbbad islom Härmanö 2015-05-03
Smådopping 2 Terås grustag 2008-08-03
Skäggdopping Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Gråhakedopping 1 Hjälmvik, Kalvöfjorden 2008-08-15
Svarthalsad dopping 1 Kärreberg, Kalvöfjorden 2008-10-12
Svarthakedopping Härmanö, Orust 2008-05-01
Stormfågel Ramsvikslandet 2008-10-05
Grålira Källesten, Ramsvik 2014-10-10
Havssula Ramsvikslandet 2008-10-05
Storskarv Gunneby kile, Tjörn 2008-01-20
Toppskarv Mjölkeviken, Tjörn 2008-01-19
Rördrom Kollungeröd vatten, Orust 2008-04-20
Silkeshäger Lökebergs kile, Hålta 2009-08-17
Ägretthäger 1 Ängholmen, Kalvöfjorden 2008-10-12
Gråhäger Råssön, Stala, Orust 2008-01-05
Vit stork 1 ad Mollön, Herrestad 2009-08-19
Bivråk 17 Bredfjället 2008-10-12
Röd glada 1 ex Breviks kile, Tjörn 2009-03-13
Havsörn 1 ex Kalvöfjorden, Orust 2009-01-02
Brun kärrhök Kollungeröd vatten, Orust 2008-04-20
Blå kärrhök Bredfjället 2008-09-14
Stäpphök 1 Ängholmen, Orust 2008-09-21
Duvhök 2 Bredfjället 2008-08-29
Sparvhök 1 Gläshed 2008-09-05
Ormvråk Åker, Tjörn 2008-01-20
Fjällvråk 1 Breviks kile 2008-05-11
Kungsörn 1 Gläshed, Tjörn 2014-01-19
Fiskgjuse
Tornfalk Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Stenfalk Bredfjället 2008-08-29
Lärkfalk Bredfjället 2008-08-29
Pilgrimsfalk
Vattenrall Funneshultssjön, Forshälla 2009-04-01
Småfläckig sumphöna 1 Lökebergskile 2015-06-19
Kornknarr Hjälteby, Bräckeliden, Tjörn 2008-05-23
Rörhöna 6 Terås grustag 2008-10-12
Sothöna Gunneby kile, Tjörn 2008-01-20
Trana Kollungeröd vatten, Orust 2008-04-20
Strandskata Gunneby, Tjörn 2008-04-11
Skärfläcka Svanviks kile, Stala, Orust 2013-06-26
Mindre strandpipare Terås grustag, Hjärtum 2008-05-18
Större strandpipare Härmanö, Orust 2008-05-01
Fjällpipare 1 Breviks kile 2014-08-22
Ljungpipare 1 Breviks kile 2008-08-03
Kustpipare 2 ex Breviks kile, Tjörn 2010-08-05
Tofsvipa Gläshed, Tjörn 2008-03-08
Kustsnäppa Breviks kile, Tjörn 2010-08-11
Sandlöpare Breviks kile, Tjörn 2012-08-24
Småsnäppa Breviks kile 2008-09-07
Mosnäppa Breviks kile, Tjörn 2009-05-10
Spovsnäppa Breviks kile 2008-09-07
Skärsnäppa Hållö, Sotenäs 2008-10-31
Kärrsnäppa 4 Breviks kile 2008-08-03
Myrsnäppa Breviks kile, Tjörn 2011-08-05
Brushane Tofta kile, Lycke 2009-04-19
Dvärgbeckasin Kyrkofjäll, Klöverdal 2011-10-08
Enkelbeckasin Funneshultssjön, Forshälla 2008-06-22
Dubbelbeckasin Mollön, Herrestad 2014-05-05
Morkulla Gläshed, Tjörn 2008-04-28
Rödspov Breviks kile, Tjörn 2010-10-08
Myrspov 1 Härholmen 2008-08-23
Småspov Gläshed 2009-04-25
Storspov 23 ex Gläshed, Kållekärr 2008-06-22
Svartsnäppa 1 Härholmen 2008-08-23
Rödbena Kollungeröd vatten, Orust 2008-04-20
Gluttsnäppa Härmanö, Orust 2008-05-01
Skogssnäppa Terås grustag, Hjärtum 2008-05-18
Grönbena Breviks kile, Tjörn 2009-05-10
Drillsnäppa Härmanö, Orust 2008-05-01
Roskarl 1 ex Vallerö, Orust 2013-05-11
Smalnäbbad simsnäppa Tofta kile, Lycke 2009-05-29
Brednäbbad simsnäppa Källesten, Ramsvik 2014-10-10
Kustlabb Härmanö, Orust 2009-05-01
Storlabb Källesten, Ramsvik 2014-08-24
Dvärgmås Klädesholmen, Tjörn 2011-11-27
Skrattmås Gunneby, Tjörn 2008-04-11
Fiskmås
Silltrut Kårsund, Björholmen 2008-10-24
Gråtrut
Vittrut Härön 2015-03-27
Havstrut
Tretåig mås Ramsvikslandet 2008-10-05
Rosenmås 1 ex Björnhuvudet, Öckerö 2011-12-27
Kentsk tärna
Fisktärna Härmanö, Orust 2008-04-19
Silvertärna Ramsvikslandet 2008-10-05
Svarttärna 1 Kårsund, Björholmen 2015-06-12
Sillgrissla Stig fjorden, Orust 2009-01-25
Tordmule Björholmen 2009-10-31
Tobisgrissla Hållö, Sotenäs 2008-10-31
Alkekung Ramsvikslandet 2008-10-05
Lunnefågel Härmanö 2014-09-28
Tamduva
Skogsduva Säby kile, Tjörn 2008-06-22
Ringduva Röseliden, Tjörn 2008-04-05
Turkduva Ljungskile , Ljung 2010-02-12
Gök Tuvesvik, Orust 2008-05-01
Berguv Tolleby tjärn, Tjörn 2012-03-22
Hökuggla Bredfjället, L:a Iglevattnet 2011-11-12
Sparvuggla
Kattuggla
Hornuggla Brog, Tjörn 2014-06-30
Jorduggla Härmanö, Orust 2011-04-30
Pärluggla Kårsund, Björhomen 2009-03-18
Nattskärra Funneshultssjön, Forshälla 2008-06-22
Tornseglare
Blek tornseglare 1 ex Stenungsund, krackern 2011-11-04
Kungsfiskare Skedhammarsviken, Jordhammar 2009-01-15
Göktyta Härön, Tjörn 2010-05-14
Gröngöling Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-01-05
Spillkråka Röseliden, Tjörn 2008-02-24
Större hackspett Röseliden, Tjörn 2008-02-25
Mindre hackspett Kalvöfjorden, Orust 2008-04-06
Tretåig hackspett Säby kile, Tjörn 2009-02-17
Trädlärka Ängholmen, Orust 2008-09-21
Sånglärka Gläshed, Tjörn 2008-03-08
Backsvala Terås grustag, Hjärtum 2008-05-18
Ladusvala Härmanö, Orust 2008-05-01
Hussvala
Trädpiplärka Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-11
Ängspiplärka Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Rödstrupig piplärka Rödberget, Rönnäng, Tjörn 2013-09-14
Skärpiplärka Haby bukt, Ramsvikslandet 2008-10-31
Gulärla 2 Gunneby kile 2008-10-12
Forsärla Kalvöfjorden, Orust 2008-04-06
Sädesärla
Sidensvans Jordhammarsviken, Ödsmål 2008-01-05
Strömstare Kärreberg, Stala, Orust 2008-01-20
Gärdsmyg Åseby, Tjörn 2008-02-09
Järnsparv Röseliden, Tjörn 2008-02-25
Rödhake Kalvöfjorden, Orust 2008-04-06
Näktergal Härön, Tjörn 2008-05-16
Blåhake Härön, Tjörn 2010-05-14
Svart rödstjärt Härmanö, Orust 2009-04-25
Rödstjärt Härmanö, Orust 2008-05-01
Buskskvätta Breviks kile, Tjörn 2008-05-11
Svarthakad buskskvätta Toröd, Tjörn (Rubicola) 2009-04-19
Stenskvätta Härmanö, Orust 2008-05-01
Ringtrast Röseliden, Tjörn 2008-05-04
Koltrast
Björktrast Härmanö, Orust 2008-04-19
Taltrast Gläshed, Tjörn 2008-04-04
Rödvingetrast Härmanö, Orust 2008-04-19
Dubbeltrast Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-04-03
Gräshoppsångare Ragnhildsholmen 2008-06-17
Flodsångare Funneshultssjön, Forshälla 2008-06-22
Sävsångare Hede obsplats, Romelanda 2008-06-22
Busksångare Ytterby, Kungälv 2008-06-21
Kärrsångare Bäck, Torskog 2008-05-30
Rörsångare Gunneby, Tjörn 2008-06-04
Trastsångare Signehögsholmen, Norrmannebo 2013-05-31
Härmsångare Härön, Tjörn 2009-05-15
Ärtsångare Härmanö, Orust 2008-05-01
Törnsångare Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-11
Trädgårdssångare Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-11
Svarthätta Gläshed, Tjörn 2008-05-02
Lundsångare 1 ex Ranebolund 2012-06-12
Grönsångare Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-02
Gransångare Åseby, Kållekärr 2008-02-09
Lövsångare Gunneby, Tjörn 2008-04-25
Kungsfågel Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-01-05
Grå flugsnappare Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-11
Mindre flugsnappare Bråttkärr, Varekil 2010-06-03
Svartvit flugsnappare Hällebäck, Stenungsund 2008-05-02
Skäggmes Tofta kile, Lycke 2009-01-04
Stjärtmes Bredfjället 2008-03-01
Entita Åseby, Tjörn 2008-02-09
Talltita Åseby, Tjörn 2008-02-25
Tofsmes Gunneby, Tjörn 2008-04-11
Svartmes Bredfjället 2008-05-10
Blåmes
Talgoxe
Nötväcka Bredfjället 2008-03-01
Trädkrypare Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-02
Isabellatörnskata Hållö, Sotenäs 2008-10-31
Törnskata Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-05-11
Varfågel Kalvöfjorden, Orust 2008-01-20
Nötskrika Röseliden, Tjörn 2008-04-05
Skata
Nötkråka 1 Bredfjället 2008-08-29
Kaja
Råka Säby, Tjörn 2010-03-20
Kråka
Korp
Stare
Gråsparv
Pilfink
Bofink Sundsby kile, Valla, Tjörn 2008-04-03
Bergfink Kärreberg 2008-09-21
Grönfink Åseby, Tjörn 2008-02-09
Steglits Sundsby, Tjörn 2009-05-10
Grönsiska Kärreberg 2008-09-21
Hämpling Härmanö, Orust 2008-05-01
Vinterhämpling Härön, Tjörn 2009-04-03
Gråsiska Almösund 2009-01-31
Bändelkorsnäbb Gläshed 2009-12-13
Mindre korsnäbb Bredfjället 2009-01-09
Större korsnäbb Råssön, Stala, Orust 2008-01-20
Domherre Röseliden 2008-04-13
Stenknäck Sollum, Hjärtum 2008-05-29
Lappsparv Breviks kile, Tjörn 2011-04-17
Snösparv Grosshamn, Ramsvikslandet 2008-10-31
Gulsparv
Sävsparv Breviks kile, Tjörn 2008-04-18



Saknade arter på listan
Mindre sångsvan 41/64
Fjällgås 3/64
Rödhalsad gås 11/64
Nilgås 22/64
Amerikansk bläsand 22/64
Blåvingad årta 2/64
Rödhuvad dykand 11/64
Ringand 21/64
Alförrädare 32/64
Vitnackad svärta 18/64
Amerikansk kopparand 22/64
Järpe 26/64
Fjällripa 1/64
Svartnäbbad islom 36/64
Svartbrynad albatross 1/64
Gulnäbbad lira 22/64
Mindre lira 40/64
Balearisk lira 17/64
Stormsvala 18/64
Klykstjärtad stormsvala 34/64
Svart stork 3/64
Skedstork 32/64
Brun glada 21/64
Ormörn 3/64
Ängshök 22/64
Mindre skrikörn 3/64
Aftonfalk 17/64
Jaktfalk 29/64
Dvärgsumphöna 21/64
Tjockfot 2/64
Rödvingad vadarsvala 3/64
Svartvingad vadarsvala 3/64
Svartbent strandpipare 17/64
Sibirisk tundrapipare 19/64
Stäppvipa 24/64
Rödhalsad snäppa 1/64
Vitgumpsnäppa 1/64
Tuvsnäppa 30/64
Prärielöpare 1/64
Dammsnäppa 31/64
Större gulbena 2/64
Tereksnäppa 3/64
Bredstjärtad labb 41/64
Fjällabb 34/64
Svarthuvad mås 16/64
Tärnmås 40/64
Kaspisk trut 3/64
Vitvingad trut 29/64
Ismås 1/64
Sandtärna 8/64
Skräntärna 24/64
Tygeltärna 19/64
Småtärna 21/64
Vitvingad tärna 18/64
Spetsbergsgrissla 18/64
Turturduva 15/64
Tornuggla 1/64
Fjälluggla 1/64
Lappuggla 15/64
Alpseglare 3/64
Biätare 15/64
Blåkråka 2/64
Härfågel 29/64
Gråspett 14/64
Vitryggig hackspett 13/64
Korttålärka 17/64
Tofslärka 19/64
Berglärka 40/64
Rostgumpsvala 25/64
Större piplärka 25/64
Fältpiplärka 10/64
Vattenpiplärka 34/64
Citronärla 19/64
Sibirisk järnsparv 12/64
Sydnäktergal 36/64
Blåstjärt 2/64
Isabellastenskvätta 12/64
Ökenstenskvätta 9/64
Taigatrast 20/64
Vandringstrast 1/64
Vassångare 26/64
Rödstrupig sångare 15/64
Höksångare 27/64
Kungsfågelsångare 19/64
Taigasångare 27/64
Brunsångare 3/64
Bergsångare 20/64
Brandkronad kungsfågel 29/64
Halsbandsflugsnappare 18/64
Pungmes 19/64
Sommargylling 30/64
Svartpannad törnskata 15/64
Ökenvarfågel 8/64
Rödhuvad törnskata 9/64
Rosenstare 29/64
Gulhämpling 7/64
Snösiska 29/64
Ökentrumpetare 1/64
Rosenfink 43/64
Tallbit 31/64
Tallsparv 20/64
Ortolansparv 24/64
Videsparv 5/64
Dvärgsparv 26/64
Kornsparv 8/64
Iberisk gransångare 4/64
Svartvingad glada 5/64
Vitgumpad buskskvätta 13/64
Orientpipare 4/64
Stripgås 2/64
Mandarinand 3/64