LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Bohuslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Bohuslistan - Hans Petersson

» Klicka på ett artnamn för att se var och när andra skådare kryssat arten.

» På din egen lista: Klicka på U för att uppdatera/ändra ett kryss (du måste vara inloggad).

Art Antal Lokal Datum  
Knölsvan 1 ex Kasen, Uddevalla 1963-05-08
Mindre sångsvan 2 ex Åbyfjorden, Sotenäs 1975-05-05
Sångsvan 8 ex Uddevalla hamn 1964-02-04
Sädgås 8 ex Sörvik, Uddevalla 1964-04-11
Spetsbergsgås 60 ex Färlevfjorden, Håby 2006-10-08
Bläsgås 52 ex Holmen, Lane-Ryr 1999-04-28
Grågås 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1967-09-17
Kanadagås 7 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1972-09-03
Vitkindad gås 2 ex Ljungs kile, Ljung 1991-08-25
Prutgås 6 ex Sörvik, Uddevalla 1976-05-03
Rödhalsad gås 1 ex Torgonö, Strömstad 2009-03-16
Nilgås 1 Vik, Överby, Lur. 2015-03-16
Rostand 1 ex Mollön, Herrestad 1995-03-19
Gravand 2 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1964-04-09
Bläsand 2 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1973-08-26
Amerikansk bläsand 1 ex Torslandaviken 2006-07-11
Snatterand 1 ex Tofta kile, Lycke 2006-05-27
Kricka 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1965-04-03
Amerikansk kricka 1 ex Munkholmen, Nordre älv, Ytterby 2010-04-10
Gräsand 25 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-13
Stjärtand 2 ex Nordön, Marstrand 1972-09-27
Årta 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1969-04-09
Skedand 1 ex Mollön, Herrestad 1986-05-05
Brunand 3 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-05-05
Vitögd dykand 1 Morlanda dammar Orust 2014-04-11
Vigg 4 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1964-04-09
Bergand 2 ex Bergsjön, Lane-Ryr 1974-05-05
Ejder 5 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1966-11-13
Praktejder 2 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1986-03-17
Alförrädare 1 ex Lilla Hasselön, Orust 1984-04-25
Alfågel 4 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1967-03-19
Sjöorre 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1966-11-13
Svärta 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1966-11-13
Knipa 1 ex Uddevalla hamn 1963-12-25
Salskrake 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1968-02-11
Småskrake 2 ex Överby, Lane Herrestad, Uddevalla 1964-03-15
Storskrake 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-10
Amerikansk kopparand 1 ex Tofta kile, Lycke 2006-07-11
Järpe 5 ex Bråtesjön, Bredfjället, Ljungkile 1968-07-14
Orre 2 ex Fället, Herrestadsfjället, Uddevalla 1967-10-01
Tjäder 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1963-05-26
Rapphöna 6 ex Överby, Lane Herrestad, Uddevalla 1964-03-15
Vaktel 1 ex Jordfall, Skredsvik, Bokenäs 1975-07-28
Fasan 1 ex Gröngatan, Uddevalla 1966-01-01
Smålom 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1968-02-11
Storlom 2 ex Smedvattnet, Herrestadsfjället 1964-06-03
Svartnäbbad islom 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 2004-01-21
Vitnäbbad islom 1 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 2004-01-21
Smådopping 1 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1968-11-09
Skäggdopping 1 ex Mollön, Herrestad 1972-09-17
Gråhakedopping 1 ex Fröland, Herrestad 1977-08-21
Svarthalsad dopping 1 ex Kalvöfjorden, Orust 2006-08-26
Svarthakedopping 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1974-02-17
Stormfågel 17 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1975-12-31
Gulnäbbad lira 1 ex Hållö, Sotenäs 2009-07-21
Grålira 1 ex Fykan, Ramsvikslandet 2005-11-15
Mindre lira 1 ex Fykan, Ramsvikslandet 2005-01-13
Klykstjärtad stormsvala 1 ex Hållö, Sotenäs 2006-10-27
Havssula 10 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1968-10-13
Storskarv 2 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1967-03-12
Toppskarv 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1972-12-10
Rördrom 1 ex Kollungeröd vatten, Orust 2007-09-20
Silkeshäger 1 ex Vadet, Härmanö, Orust 2006-07-31
Ägretthäger 1 ex Ängholmen, Kalvöfjorden, Orust 2008-09-09
Gråhäger 12 ex Funneshultssjön, Forshälla 1964-05-16
Svart stork 1 ex Holmen, Lane-Ryr 2000-05-05
Vit stork 1 ex Hallinden, Bro 1981-07-17
Skedstork 1 ex Tofta kile, Lycke 2006-05-27
Bivråk 1 ex Fjället, Resteröd, Forshälla 1969-08-29
Brun glada 1 ex Mollön, Herrestad 2007-08-01
Röd glada 1 ex Röd, Lane-Ryr 1981-04-18
Havsörn 2 ex Galtölera, Tanum 1976-01-18
Brun kärrhök 2 ex Bergsjön, Lane-Ryr 1974-05-05
Blå kärrhök 1 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 1973-09-12
Stäpphök 1 Holmen, Lane-Ryr 2014-04-20
Ängshök 1 ex Holmen, Lane-Ryr 2011-05-16
Duvhök 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1965-01-26
Sparvhök 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-09
Ormvråk 1 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-07-20
Fjällvråk 1 ex Jörlanda, Stenungsund 1973-01-03
Kungsörn 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1969-03-16
Fiskgjuse 1 ex Funneshultssjön, Forshälla 1964-05-16
Tornfalk 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1967-09-17
Aftonfalk 1 ex Ramneröd, Uddevalla 1985-06-04
Stenfalk 1 ex Tanumshede, Tanum 1971-01-01
Lärkfalk 1 ex Björnekullen, Uddevalla 1976-10-02
Jaktfalk 1 ex Ödsmål, Stenungsund 1983-09-13
Pilgrimsfalk 1 ex Sanners dalar, Uddevalla 1964-05-02
Vattenrall 1 ex Bergsjön, Lane-Ryr 1974-05-05
Småfläckig sumphöna 1 ex Bergsjön, Lane-Ryr 1974-05-05
Kornknarr 1 ex Porsen, Uddevalla 1987-06-02
Rörhöna 1 Lanesund, Havsstensfjorden 1976-06-16
Sothöna 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1969-01-05
Trana 2 ex Stora Höga, Jörlanda 1972-04-16
Strandskata 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-05-29
Skärfläcka 1 ex Dynekilen, Strömstad 1979-04-30
Mindre strandpipare 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-05-05
Större strandpipare 2 ex Mollön, Herrestad 1963-07-03
Fjällpipare 3 ex Svanviks kile, Stala, Orust 2010-05-14
Sibirisk tundrapipare 1 ex Ödsmåls kile, Solberga 2011-07-18
Ljungpipare 4 ex Bottnefjorden, Tossene, Sotenäs 1967-08-13
Kustpipare 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1970-09-10
Tofsvipa 3 ex Kurveröd, Uddevalla 1963-05-26
Kustsnäppa 1 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-08-30
Sandlöpare 1 ex Färlevfjorden, Håby 2007-08-24
Småsnäppa 1 ex Kloakdammarna, Badö, Uddevalla 1964-08-13
Mosnäppa 1 ex Tofta kile, Lycke 2006-05-27
Tuvsnäppa 1 ex Breviks kile, Tjörn 2006-09-27
Spovsnäppa 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-08-30
Skärsnäppa 1 ex Kloakdammarna, Badö, Uddevalla 1964-08-22
Kärrsnäppa 5 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1967-03-12
Myrsnäppa 1 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-08-30
Brushane 6 ex Hunnebokile, Tossene, Sotenäs 1967-08-13
Dvärgbeckasin 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1972-10-07
Enkelbeckasin 8 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 1969-08-03
Dubbelbeckasin 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1985-05-19
Morkulla 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1964-04-09
Rödspov 1 ex Styrsvik, Härnäs, Bro 2006-07-25
Myrspov 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1968-10-20
Småspov 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1988-05-12
Storspov 1 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-04-18
Svartsnäppa 3 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1970-09-10
Rödbena 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-05-06
Dammsnäppa 1 ex Myggstaviken, Tofta kile 2011-05-08
Gluttsnäppa 4 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-09-07
Skogssnäppa 4 ex Kärranäs, Uddevalla 1969-04-09
Grönbena 2 ex Mollön, Herrestad 1986-05-05
Drillsnäppa 1 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-05-19
Roskarl 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1973-09-12
Smalnäbbad simsnäppa 1 ex Mudderdammen, Torslanda 2007-07-30
Brednäbbad simsnäppa 1 ex Hållö, Sotenäs 2011-09-24
Bredstjärtad labb 1 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 2007-12-29
Kustlabb 1 ex Hamburgö, Kville 1967-08-13
Fjällabb 1 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 2009-08-18
Storlabb 10 ex Källesten, Fykan, Ramsvikslandet 2006-10-08
Svarthuvad mås 1 ex Trälebergs kile, Lyse 2013-04-11
Dvärgmås 1 ex Sörvik, Uddevalla 1974-09-11
Tärnmås 1 ex Källesten, Fykan, Ramsvikslandet 2006-10-08
Skrattmås 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-20
Fiskmås 6 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-20
Silltrut 1 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-03
Gråtrut 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-07
Vitvingad trut 1 ex Instö ränna, Lycke 1986-02-08
Vittrut 1 ex Lysekils kommun 1984-02-26
Havstrut 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-20
Tretåig mås 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1967-03-19
Rosenmås 1 ex Björnhuvudet, Öckerö 2011-12-28
Skräntärna 2 ex Rixö, Brastad, Lysekil 1981-05-26
Kentsk tärna 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1972-09-10
Fisktärna 4 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-03
Silvertärna 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-24
Småtärna 2 ex Lösa tångar, Vägga skärgård 2008-07-10
Svarttärna 1 ex Torslandaviken 2010-05-18
Sillgrissla 2 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1968-02-11
Tordmule 4 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1968-11-03
Tobisgrissla 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1967-03-19
Alkekung 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1974-11-16
Lunnefågel 1 ex Fykan, Ramsvikslandet 2004-10-09
Tamduva 10 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-07
Skogsduva 1 ex Bodele, Uddevalla 1963-06-21
Ringduva 2 ex Fasseröd, Uddevalla 1964-04-25
Turkduva 1 ex Fjällvägen, Uddevalla 1964-02-17
Turturduva 1 ex Holmen, Lane-Ryr 1995-06-01
Gök 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1963-05-26
Berguv 1 ex Kärnsjön, Munkedal 1968-04-13
Hökuggla 1 ex Lillesjö industriområde, Uddevalla 1983-10-27
Sparvuggla 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1965-01-06
Kattuggla 2 ex Kärnsjön, Munkedal 1978-05-04
Lappuggla 1 ex Håby, Munkedal 2011-12-11
Hornuggla 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1978-06-16
Jorduggla 1 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-10-15
Pärluggla 2 ex Fröland, Herrestad 1965-01-16
Nattskärra 1 ex Hovhult, Uddevalla 1973-08-03
Tornseglare 2 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-05-24
Blek tornseglare 1 ex Borealis kracker, Stenungsund 2011-11-04
Kungsfiskare 1 ex Örekilsälven, Munkedal 1972-11-25
Härfågel 1 ex Tången, Mollösund 2007-10-24
Göktyta 1 ex Fröland, Herrestad 1965-06-05
Gröngöling 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-22
Spillkråka 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1965-01-06
Större hackspett 2 ex Kurveröd, Uddevalla 1965-01-06
Mindre hackspett 1 ex Herrestadsfjället, Uddevalla 1967-09-02
Tretåig hackspett 1 ex Bredfjället 2007-11-28
Tofslärka 1 ex Kungshamn, Sotenäs 2010-06-10
Trädlärka 1 ex Fasseröd, Uddevalla 1963-06-02
Sånglärka 4 ex Fröland, Herrestad 1963-07-11
Berglärka 7 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1968-10-13
Backsvala 30 ex Kolbengtserödsjön, Ljung 1964-05-16
Ladusvala 1 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-05-19
Rostgumpsvala 1 Mollön, Herrestad, Uddevalla 2014-05-03
Hussvala 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-13
Trädpiplärka 50 ex Gäddevattnet, Herrestadsfjället 1969-05-01
Ängspiplärka 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-15
Rödstrupig piplärka 1 ex Hovhult, Uddevalla 1987-08-26
Skärpiplärka 1 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-02
Vattenpiplärka 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 2004-01-21
Gulärla 4 ex Kärranäs, Uddevalla 1964-05-05
Citronärla 1 ex Mollön, Herrestad 2012-04-26
Forsärla 1 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1967-05-30
Sädesärla 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-09
Sidensvans 30 ex Skogslyckan, Uddevalla 1972-02-02
Strömstare 2 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1965-11-14
Gärdsmyg 2 ex Fasseröd, Uddevalla 1964-04-25
Järnsparv 1 ex Fasseröd, Uddevalla 1964-04-25
Sibirisk järnsparv 1 ex Norvikarna, Nordkoster 2016-10-17
Rödhake 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-19
Näktergal 1 ex Fröland, Herrestad 1963-06-26
Sydnäktergal 1 ex Västra Ormoskärmen, Ytterby 2007-05-21
Blåhake 1 ex Hällingedalen, Ramsvikslandet 1973-05-20
Svart rödstjärt 2 ex Sörvik, Uddevalla 1976-06-10
Rödstjärt 1 ex Fröland, Herrestad 1965-06-05
Buskskvätta 1 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-05-24
Svarthakad buskskvätta 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 2007-11-02
Vitgumpad buskskvätta 1 ex Dammbacken Ramsvikslandet 2008-10-19
Isabellastenskvätta 1 ex Torgonö, Strömstad 2012-11-05
Stenskvätta 1 ex Gäddevattnet, Herrestadsfjället 1969-05-01
Ringtrast 1 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1972-10-07
Koltrast 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-06
Björktrast 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-18
Taltrast 2 ex Fasseröd, Uddevalla 1963-06-02
Rödvingetrast 1 ex Kasen, Uddevalla 1965-01-30
Dubbeltrast 1 ex Fasseröd, Uddevalla 1964-04-25
Gräshoppsångare 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1983-06-12
Flodsångare 1 ex Strömsvattnet, Strömstad 1975-06-24
Vassångare 1 ex Nolvikskile, Björlanda 2012-06-16
Sävsångare 2 ex Strömsvattnet, Strömstad 1975-06-24
Busksångare 1 ex Tofter, Säve 2007-06-07
Kärrsångare 1 ex Strömsvattnet, Strömstad 1975-06-24
Rörsångare 4 ex Fröland, Herrestad 1965-06-05
Trastsångare 1 ex Hökälla, Hisingen 2007-06-07
Härmsångare 1 ex Kasen, Uddevalla 1965-07-10
Höksångare 2 ex Soteskogsmyren, Ramsvikslandet 1985-05-29
Ärtsångare 1 ex Fröland, Herrestad 1965-06-05
Törnsångare 2 ex Fröland, Herrestad 1965-06-05
Trädgårdssångare 1 ex Herrestadsfjället 1970-06-07
Svarthätta 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1963-05-26
Lundsångare 1 ex Ranebolund, Svartedalen 2012-06-10
Taigasångare 1 ex Holmen, Lane-Ryr 2008-09-25
Bergsångare 1 ex Källeviks mosse Hönö 2011-05-05
Grönsångare 1 ex Kurveröd, Uddevalla 1963-05-26
Gransångare 1 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 1973-06-09
Iberisk gransångare 1 ex Funneshultssjön, Forshälla 2010-04-24
Lövsångare 2 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-05-19
Kungsfågel 4 ex Sanners dalar, Uddevalla 1964-05-02
Brandkronad kungsfågel 1 ex Välseröd vatten, Tossene, Sotenäs 2007-05-25
Grå flugsnappare 1 ex Fröland, Herrestad 1965-06-05
Mindre flugsnappare 1 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1984-06-09
Svartvit flugsnappare 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-05-08
Skäggmes 1 ex Fykan, Ramsvikslandet 2004-10-09
Stjärtmes 8 ex Överby, Lane Herrestad, Uddevalla 1964-03-15
Entita 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-06-21
Talltita 3 ex Överby, Lane Herrestad, Uddevalla 1964-03-15
Tofsmes 1 ex Utby, Havstens fjord 1967-01-07
Svartmes 1 ex Fasseröd, Uddevalla 1963-06-02
Blåmes 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-06
Talgoxe 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-08
Nötväcka 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-10
Trädkrypare 1 ex Överby, Lanesund, Lane Herrestad 1964-03-15
Sommargylling 1 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1979-06-09
Isabellatörnskata 1 ex Hållö, Sotenäs 2008-10-19
Törnskata 1 ex Hamburgö, Kville 1967-08-13
Varfågel 1 ex Herrestadsfjället, Uddevalla 1967-10-15
Nötskrika 3 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-07
Skata 2 ex Skogslyckan,Uddevalla 1963-04-07
Nötkråka 1 ex Svenseröd, Lane-Herrestad 1963-12-17
Kaja 12 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-08
Råka 1 ex Kissleberg, Herrestad, Uddevalla 1965-03-20
Kråka 3 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-07
Korp 2 ex Fasseröd, Uddevalla 1964-04-25
Stare 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-03
Rosenstare 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 2004-10-09
Gråsparv 8 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-08
Pilfink 4 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-07
Bofink 1 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-04-07
Bergfink 12 ex Kurveröd, Uddevalla 1965-01-06
Grönfink 2 ex Skogslyckan, Uddevalla 1963-06-08
Steglits 8 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1969-02-09
Grönsiska 2 ex Kärranäs, Uddevalla 1963-06-20
Hämpling 12 ex Sörvik, Uddevalla 1963-07-05
Vinterhämpling 9 ex Uddevalla hamn 1965-01-29
Gråsiska 10 ex Kärranäs, Uddevalla 1965-04-03
Snösiska 3 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1972-12-10
Bändelkorsnäbb 20 ex Sotenkanalen, Sotenäs 1985-10-06
Mindre korsnäbb 14 ex Gnällen, Uddevalla 1966-11-27
Större korsnäbb 2 ex Herrestadsfjället, Uddevalla 1967-09-02
Rosenfink 1 ex Grosshamn, Ramsvikslandet 1985-05-29
Tallbit 20 ex Svenseröd, Lane-Herrestad 1963-12-17
Domherre 2 ex Fasseröd, Uddevalla 1963-06-02
Stenknäck 2 ex Bodele, Byfjorden, Uddevalla 1979-06-09
Lappsparv 1 ex Haby bukt, Ramsvikslandet 1973-09-12
Snösparv 2 ex Sote huvud, Ramsvikslandet 1967-03-12
Gulsparv 6 ex Sanners dalar, Uddevalla 1963-10-17
Ortolansparv 1 ex Holmen, Lane-Ryr 2007-08-22
Dvärgsparv 1 ex Nösund, Tegneby, Orust 2006-01-08
Sävsparv 1 ex Kasen, Uddevalla 1965-08-18



Saknade arter på listan
Fjällgås 3/64
Blåvingad årta 2/64
Rödhuvad dykand 11/64
Ringand 21/64
Vitnackad svärta 18/64
Fjällripa 1/64
Svartbrynad albatross 1/64
Balearisk lira 17/64
Stormsvala 18/64
Ormörn 3/64
Mindre skrikörn 2/64
Dvärgsumphöna 21/64
Tjockfot 2/64
Rödvingad vadarsvala 3/64
Svartvingad vadarsvala 3/64
Svartbent strandpipare 17/64
Stäppvipa 24/64
Rödhalsad snäppa 1/64
Prärielöpare 1/64
Större gulbena 2/64
Tereksnäppa 3/64
Kaspisk trut 3/64
Ismås 1/64
Sandtärna 8/64
Tygeltärna 19/64
Vitvingad tärna 18/64
Spetsbergsgrissla 18/64
Tornuggla 1/64
Fjälluggla 1/64
Alpseglare 3/64
Biätare 15/64
Blåkråka 2/64
Gråspett 14/64
Vitryggig hackspett 13/64
Korttålärka 17/64
Större piplärka 25/64
Fältpiplärka 10/64
Blåstjärt 2/64
Ökenstenskvätta 9/64
Taigatrast 20/64
Vandringstrast 1/64
Rödstrupig sångare 15/64
Kungsfågelsångare 19/64
Brunsångare 3/64
Halsbandsflugsnappare 18/64
Pungmes 19/64
Svartpannad törnskata 15/64
Ökenvarfågel 8/64
Rödhuvad törnskata 9/64
Gulhämpling 7/64
Ökentrumpetare 1/64
Tallsparv 20/64
Videsparv 5/64
Kornsparv 8/64
Svartvingad glada 5/64
Orientpipare 4/64
Stripgås 2/64
Mandarinand 3/64