LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Gråsparv

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
Niclas Bostaden Björenkulla 2012-07-01
David Klingberg 4 ex Gamlestaden, Gbg 2011-01-31
Bengt Adamsson 1 ex Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2010-11-14
Eva Åkesson 1 ex Slottsskogen, Gbg 2010-01-28
Lennart Bogren 5 ex Hjuvik, Torslanda 2009-02-18
Ingvar Andersson 4 ex Rannebergen, Angered 2009-02-08
Melker Hagsäter Änggårdsbergen, Gbg 2008-10-03
Sverker Ekberg Johanneberg, Göteborg 2006-04-19
Andreas Nyström 2 ex Chalmers, Göteborg 2005-05-08
Robert Brunström Flera ex Härlanda, GBG 2005-05-03
Ola Bäckman 1 ex Medicinareberget, Gbg 2005-04-22
Harry Hellberg 2 ex Lundby nya kyrka, Hisingen 2005-04-02
Johan Ennerfelt 1 ex kungsladugård 2005-03-26
Matserik Eriksson Ramberget, Hisingen 2005-03-06
Magnus Lundström 2 ex Krokäng, Hisingen 2005-02-19
Per Norberg 1 ex Stora Amundö 2005-02-05
Staffan Swedberg Tagene, Säve, Hisingen 2005-02-03
Klas Reinholdson Slottsskogen, Gbg 2005-01-28
Leif Andersson Botaniska trädgården, Gbg 2005-01-28
Tina Widén Stora Amundö 2005-01-21
Linus Westlund 3 ex Kärra centrum 2005-01-10
L. Stefan Andersson Stora Amundö 2005-01-06
Daniel Gustafsson Grevegårdsvägen, Tynnered 2005-01-06
Stefan Svensson Klippan, Göteborg 2005-01-06
Hampus Lybeck Djurgårdsplatsen, Majorna, Göteborg 2005-01-03
Birger Kaiser 2 ex Stora Amundö 2005-01-03
Ralf Englund Berglärkan, Gbg 2005-01-02
Eva-Lisa Johansson Södra Tynnered, Gbg 2005-01-02
Jesper Knape Välen, Göteborg 2003-05-10
Tony Börjesson Slätta damm, Hisingen 2003-04-20
Peter Sylvén Kungsladugård, Göteborg 2003-02-22
Jan Krantz Kannebäck, Näset, Göteborg 2003-02-17
Mikael Molin Stora Amundön, Askim 2002-02-17
Mikael Nord Stora Amundön, Askim 2002-02-10
Per-Anders Svensson Växthusgatan, Mölndal 2002-02-08
Totte Weber Stora Amundön, Askim 2002-02-07
Conny Palm Sälöfjordsgatan, Lundby, Hisingen 2002-02-03
Thomas Karlsson Majorna, Göteborg 2002-02-02
Martin Oomen Göteborgs centralstation 2002-01-30
Göran Karlsson Kippholmen, Björlanda 2002-01-26
Anders Kronhamn Bangatan, Göteborg 2002-01-20
Stig Fredriksson Kustens hus, Majorna, Göteborg 2002-01-20
Bengt Karlsson Lindholmen, Hisingen 2002-01-15
Mathias Theander Stora Amundön, Askim 2002-01-12
Hans Börjesson Ekelundsgatan, Göteborg 2002-01-10
Aimon Niklasson Soldatängen, Sävedalen 2002-01-07
Anette Unger Beryllgatan, Göteborg 2002-01-07
Peter Strandvik Kortedala, Göteborg 2002-01-07
Göran Gustavsson Frölunda, Västra Frölunda 2002-01-06
Christer Fält Slottsskogen, Göteborg 2002-01-06
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Stina Thelander Kållered centrum, Mölndal 2002-01-04
Pär Lydmark Aspgatan, Påvelund, Göteborg 2002-01-04
Niklas Aronsson Ramberget, Hisingen 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Högsbo, Göteborg 2002-01-03
Jan Lundkvist Övre Husargatan, Göteborg 2002-01-03
Stefan Svanberg Överås, Göteborg 2002-01-02
Markus Lagerqvist Brunnsparken, Göteborg 2002-01-02
Magnus Unger Stora Amundön, Askim 2002-01-02
Uno Unger Stora Amundön, Askim 2002-01-02
Lars Erik Norbäck Domkyrkan, Göteborg 2002-01-02
Karl-Olof Johansson Topasgatan, Göteborg 2002-01-01
Andreas Hagström Klareborgsgatan, Göteborg 2002-01-01
Mats Björkqvist Guldheden, Göteborg 2002-01-01
Magnus Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Lars Eric Rahm Kakelösagatan, Mölndal 2002-01-01
Ulf Sjögren Hammarkullen, Göteborg 1995-02-15
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1986-01-14
Per Björkman Delsjöområdet, Gbg 1982-01-01
Carl Jyker
Martin Spång
Robert Ennnerfelt kungsladugård
Stig Jakobsson
Claes Lööv
Martin Johansson 2
Staffan Sénby
Jan-Åke Noresson
Bengt Nilsen
Björn Dellming Påvelund, Gbg
Johannes Tallroth
Elon Wismén
Stefan Hage
Bert Petersson Mölnlycke
Håkan Thorstensson