LISTOR 
Listinformation
» Översikt
» Gränser & regler
Aktuella listor
» Gbg-Skärgårdsjakten 2017
» Eko-Gbgjakten 2016
Äldre listor
» Jubileumsjakten 2012
» Göteborgsjakten 2005

Göteborgstolvan 2009
» Januari 2009
» Februari 2009
» Mars 2009
» April 2009
» Maj 2009
» Juni 2009
» Juli 2009
» Augusti 2009
» September 2009
» Oktober 2009
» November 2009
» December 2009
Huvudlistor
» Bohuslistan
» Hallandslistan
» Göteborgslistan
Lokala områden
» Hisingen
» Göteborgs skärgård
Lokallistor (från Svalan)
» Torslandaviken
» Brudarebacken
» Hönö
» Rörö
» Vrångö
» Galterö
» Stora Amundö
» Välen
» Smithska udden
Kommunlistor (från Svalan)
» Göteborg
» Öckerö
» Mölndal
» Partille
» Härryda
     LOGGA IN 
ANVÄNDARNAMN

LÖSENORD

     Göteborgslistan / Artlista 

Topplistan
just nu


Jämför
listor


Lägg in
nya kryss


Lägg in
saknade kryss


Min
artlista

Göteborgslistan - Järnsparv

» Här kan du se var och när andra skådare har kryssat arten (om de angett datum och lokal).

» Visa alla arter på Göteborgslistan.

Namn Antal Lokal Datum  
David Klingberg 1 ex Brudarebacken, Gbg 2011-08-03
Niclas 1 Bostaden Björnekulla 2011-04-26
Bengt Adamsson 2 ex Brudarebacken, Gbg 2010-09-23
Eva Åkesson 1 ex Stora Amundö 2010-04-25
Robert Ennnerfelt 1 Brännö 2010-04-03
Lennart Bogren 1 ex Hjuvik, Torslanda 2009-12-19
Hampus Lybeck 1 ex Ersdalen, Hönö 2006-05-12
Per Norberg 1 ex Backered, Rödbo 2006-05-09
Ola Bäckman 1 ex Stora Amundö 2005-05-13
Robert Brunström 1 ex Stora Amundö 2005-05-13
Klas Reinholdson Kobbehall, Askim 2005-04-02
Johan Ennerfelt Oxhagsgatan 2005-03-27
Matserik Eriksson 1 ex Fullmånegatan, Kortedala 2005-03-26
Tina Widén Botaniska Trädgården 2005-03-26
Leif Andersson Brudarebacken, Gbg 2005-03-26
Stefan Svensson Ca 10 ex Brudarebacken, Gbg 2005-03-25
L. Stefan Andersson 3 ex Brottkärr, Askim 2005-03-25
Magnus Lundström 1 ex Ersdalen, Hönö 2005-03-24
Eva-Lisa Johansson Smithska udden, Gbg 2005-03-18
Daniel Gustafsson 1 ex Göteborgs botaniska trädgård 2005-03-01
Ralf Englund 1 ex Berglärkan, Gbg 2005-01-28
Birger Kaiser 1 ex Berglärkan, Gbg 2005-01-28
Andreas Hagström Ragnhildsholmen, Hisingen 2003-06-05
Peter Sylvén Brännö, Gbg:s södra skärgård 2003-04-19
Jesper Knape Björkekärr, Göteborg 2003-04-06
Jan Lundkvist Stora Amundön, Askim 2002-05-08
Mathias Theander Rambo mosse, Mölndal 2002-04-17
Göran Karlsson Öxnäs, Säve, Hisingen 2002-04-13
Lars Erik Norbäck Botaniska Trädgården, Göteborg 2002-04-11
Thomas Karlsson Hålsjön, Mölndal 2002-04-07
Magnus Rahm Lagmansholmen, Säve 2002-04-06
Lars Eric Rahm Lagmansholmen, Säve 2002-04-06
Markus Lagerqvist Lagmansholmen, Säve 2002-04-06
Aimon Niklasson Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-04-03
Bengt Karlsson Öckerö, Gbg:s norra skärgård 2002-04-02
Martin Oomen Stora Amundön, Askim 2002-04-02
Niklas Aronsson Rambo mosse, Mölndal 2002-04-02
Per-Anders Svensson Hålsjön, Mölndal 2002-03-31
Stina Thelander Kållered, Mölndal 2002-03-30
Peter Strandvik Brännö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-30
Conny Palm Vinga 2002-03-29
Anette Unger Brudarebacken, Delsjöområdet 2002-03-29
Stig Fredriksson Vrångö, Gbg:s södra skärgård 2002-03-29
Pär Lydmark Hönö 2002-03-28
Anders Kronhamn Otterbäck, Askim 2002-03-26
Mikael Molin Vinga 2002-03-23
Hans Börjesson Grimmered, Göteborg 2002-03-12
Mats Björkqvist Krokslätt, Mölndal 2002-02-12
Christer Fält Änggårdsbergen, Göteborg 2002-02-01
Stefan Svanberg Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-19
Martin Fransson Donsö, Gbg:s södra skärgård 2002-01-05
Magnus Unger Berglärkan, Älvsborg, Göteborg 2002-01-04
Uno Unger Berglärkan, Älvsborg, Göteborg 2002-01-04
Karl-Olof Johansson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-04
Kristoffer Nilsson Svalebogatan, Göteborg 2002-01-03
Göran Gustavsson Berglärkan, Gbg 2002-01-02
Ulf Sjögren Lärjeån, Angered 1995-04-03
Johan Svedholm Kvillebäcken, Brämaregården 1990-12-10
Per Björkman Stora Amundö 1980-05-13
Staffan Sénby
Håkan Thorstensson
Stefan Hage
Johannes Tallroth
Bengt Nilsen
Björn Dellming Landvetter, Härryda
Elon Wismén
Bert Petersson Mölnlycke
Martin Spång
Carl Jyker
Stig Jakobsson
Martin Johansson 2
Jan-Åke Noresson
Claes Lööv