NYHETER 
Fågelcentralens kalender 2018
2017-10-09 Årets tema är Norra Sveriges landskapsfåglar och omslaget pryds av sveriges nationalfågel, koltrasten. Läs mer...
Foto: Leif Jonasson och Hans Falklind
GOF:s resa till Svalbard 12-22 juli 2018
2017-09-14
GOF:s resa till Svalbard 12–22 juli 2018
2017-07-03
» Äldre nyheter
» Tipsa oss om nyheter
     BILDER 
Senaste bilderna
» Halland

» Göteborg

» Bohuslän

» Gamla bildarkivet
     FORUM 
Senaste inläggen
2017-10-18 07:09:24
Tubkikare-paket sökes
(1 svar)
2017-10-11 17:17:36
Köp & Sälj
(0 svar)
2017-10-03 22:26:58
Spegellösa kameror för fågelfoto?
(42 svar)
» Gå till forumet
     TELEFONI 
Kustobsar Mobil
Lättladdade obsar för mobilen
www.kustobsar.se/mobil
     LÄNKAR 


Bohusläns Ornitologiska Förening


Getteröbutiken


Göteborgs Ornitologiska Förening


Hallands Ornitologiska Förening
     OBSERVATIONER 
Samtliga observationer nedan är hämtade från Artportalens rapportsystem för fåglar (Svalan).


» Rapportera observationer

» Läs mer om hur du rapporterar via Artportalen
JUBILEUMSJAKTEN 2012 - TOPPLISTAN

Du är väl med och tioårsjubilerar?
VAD HAR SETTS I NÄRHETEN?

Visa dagens/gårdagens observationer på karta
 TECKENFÖRKLARING
  Information om obsen
  Från C3 BMS   » MER INFO
  Intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Visa fler obsar
 Klicka på lokalnamn för info
 FYNDSTATUS
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportomr.
  Förstafynd!
  Rymling/Ej spontan
Personliga inställningar för Startsidan
 Område 
 Filtrering 
För att kunna spara inställningarna krävs att du accepterar cookies.
» Läs mer om hur cookies används på Kustobsar «
GBG 300: Lokallarm via sms

Senaste nytt från GBG 300:s sms-system för lokallarm (kan även följas via @gbg300 på Twitter). För mer info om systemet se den här forumtråden eller gå med i Facebook-gruppen GBG 300.




Äldre obsar
Onsdag 18 oktober  -  Tisdag 17 oktober  -  Måndag 16 oktober
Torsdag 19 oktober

 Bohuslän

Ob. vatten-/skärpiplärka Anthus spinoletta/petrosus  () 
1 ex födosökande Valön, Boh (Thomas Ring)          
Spetsbergsgås Anser brachyrhynchus  (Pink-footed Goose) 
200 ex str S Bredgrunden, Boh (Nils Abrahamsson, Jan Lövgren) tid: 14:20-14:30          
14 ex str S Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:35               
45 ex förbifl. Tjuvholmen, Boh (Matti Åhlund) tid: 13:53          
- ex str S Strömstad, Boh (Olof Kosterbärg) tid: 22:00          
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
81 ex Kalvöfjorden, Orust, Boh (Peter Strandvik) tid: 16:30-16:45          
14 ex Tofta kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
11 ex Lökebergs kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 11:55-12:00               
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
3 ex Tofta kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40          
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
2 ex Tofta kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
1 hona Borgefjorden, Boh (Peter Strandvik) tid: 15:10-15:30               
8 ex Ödsmåls kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:10-12:15               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
1 hona Borgefjorden, Boh (Peter Strandvik) tid: 15:10-15:30               
Bergand Aythya marila  (Greater Scaup) 
1 2K+ hane rast Säby ö, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
18 ex rast Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
28 ex rast Kostersundet, Boh (Svante Söderholm) tid: 16:40               
70 ex rast Inre Manskär, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
20 ex Nordre älvs fjord, Kungälv, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
600 ex Rörtången, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:20-12:30               
Alfågel Clangula hyemalis  (Long-tailed Duck) 
1 ex Borgefjorden, Boh (Peter Strandvik) tid: 15:10-15:30               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
2 ex Lerskär, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:15               
2 honf rast Inre Manskär, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
4 hane rast Säby ö, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
3 honf Rörtången, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:20-12:30               
13 ex stationär Borgefjorden, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:40               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
3 ex stationär Borgefjorden, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:40               
2 honf rast Lilla Snöholmen, Boh (Per Undeland) tid: 12:05-12:20          
2 ex födosökande Norums holme, Boh (Lennart Andersson) tid: 10:30-11:00               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex Tofta kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
4 ex rast Säby ö, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
4 ex Kalvöfjorden, Orust, Boh (Peter Strandvik) tid: 16:30-16:45               
3 ex stationär Borgefjorden, Boh (Thomas Liebig) tid: 11:40               
1 ex födosökande Norums holme, Boh (Lennart Andersson) tid: 10:30-11:00               
Gråhakedopping Podiceps grisegena  (Red-necked Grebe) 
1 ad rast Säby ö, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
Svarthakedopping Podiceps auritus  (Horned Grebe) 
1 1K rast Säby ö, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
1 ex Kalvöfjorden, Orust, Boh (Peter Strandvik) tid: 16:30-16:45          
3 ex Borgefjorden, Boh (Peter Strandvik) tid: 15:10-15:30          
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
2 ex rast Flaket, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
6 ex rast Norra Skällingen, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
2 1K Hösefluna, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:45               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
1 ex rast Stranderäng, Boh (Jan Artursson) tid: 16:00               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ad hona födosökande Södra Bäck, Boh (Christer Niklasson) tid: 08:17               
1 ad hona födosökande Olsnäs, Boh (Christer Niklasson) tid: 08:45-09:45               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex Tofta kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
5 ex str SO Restadskullen, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:20-12:30          
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ad hane förbifl. Lerskär, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:15          
1 1K förbifl. Toftenäs, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
3 ex Norra strandängen, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
1 ex rast Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
2 ex rast Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
1 ad Hösefluna, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:45               
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
1 ex rast Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
1 ex rast Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
15 ex str S Valön, Boh (Thomas Ring)               
22 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
270 ex str Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Kungsfiskare Alcedo atthis  (Common Kingfisher) 
1 ex lockläte Skedhammarsviken, Boh (Thomas Liebig) tid: 12:30          
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex Tofta kile, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
1 ex lockläte Restadskullen, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:20-12:30               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex lockläte Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
1 ex lockläte Valön, Boh (Thomas Ring)               
1 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
1 ex Lerskär, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:15               
2 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
2 ex str Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
2 ex Lerskär, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:15               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
1 ex rast Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Bohemian Waxwing) 
15 ex Burholmen, Boh (Nils Abrahamsson, Jan Lövgren) tid: 12:35-12:40               
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
1 ex rast Heden, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:00               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
1 ex rast Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
1 ex födosökande Pallens strandplats, Boh (Lena Bolliger Bergqvist) tid: 11:30               
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
1 ex Bottnebukten, Boh (Matti Åhlund) tid: 11:30               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
20 ex Vallen, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40          
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
2 ex lockläte Toftenäs, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex Stora Granneby, Boh (Peter Strandvik) tid: 12:07               
Råka Corvus frugilegus  (Rook) 
1 1K str S Björholmens Marina, Boh (Per Undeland) tid: 15:20          
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
85 ex Östra golfbanedammen, Tofta gård, Boh (Peter Strandvik) tid: 10:55-11:40               
28 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
3 ex förbifl. Lilla Överön, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
1 ex rast Basteviken, Boh (Svante Söderholm) tid: 17:10-17:55               
35 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
30 ex str Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
2 ex födosökande Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 10:00               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
2 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
- ex förbifl. Lilla Överön, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
5 ex Lerskär, Boh (Matti Åhlund) tid: 12:15               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
15 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
- ex Burholmen, Boh (Nils Abrahamsson, Jan Lövgren) tid: 12:45-15:00               
2 ex förbifl. Bottnebukten, Boh (Matti Åhlund) tid: 14:00               
1 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
15 ex str Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
1 ex lockläte Toftenäs, Boh (Per Undeland) tid: 16:15-17:30          
6 ex str S Glöskär västra, Boh (Peter Strandvik) tid: 09:40-10:20               
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
1 ex str Karholmen, Boh (Peter Strandvik) tid: 08:40-09:30               

 Göteborgstrakten

 Anser  () 
40 ex str SV Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Turdustrastar Turdus  () 
150 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
55 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00               
600 ex str S Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00          
Bofink/bergfink Fringilla  () 
2500 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
40 ex str S Mossen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:00-09:45               
2360 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45          
320 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
Korsnäbbar Loxia  () 
20 ex förbifl. Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
Ob. gås Anser/Branta  () 
335 ex str SV Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
14 ex str SO Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00          
110 ex str SV Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00          
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
3 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
7 ex str SV Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
Spetsbergsgås Anser brachyrhynchus  (Pink-footed Goose) 
6 ex str SV (ej säkert bestämd) Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
Prutgås Branta bernicla  (Brant Goose) 
1 ex rast Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50          
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
8 ex str SV Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger, Göran Gustavsson) tid: 08:00-12:20          
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
2 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
6 ex rast Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
1 hona Stora dammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 13:00-14:00               
100 ex rast Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30          
10 ex stationär Hökälla, Hisingen, Boh (Bernt Nielsen) tid: 09:00-12:00               
25 ex förbifl. Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15          
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
20 ex rast Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00          
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
15 ex Skogomedammen (Vg), Vg (Conny Palm, Ulf Persson) tid: 09:00-12:00               
15 ex stationär Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30          
Brunand Aythya ferina  (Common Pochard) 
10 ex rast Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00          
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
10 ex rast Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00          
2 honf Hovås golfbanedamm, Askim, Vg (Jan Mogol) tid: 11:50               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
25 ex rast Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
Alfågel Clangula hyemalis  (Long-tailed Duck) 
1 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
2 ex str S Hjälvik, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 11:30-12:00          
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
4 ex födosökande Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
1 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
5 ad str S Kråkudden, Boh (Jan Attebring)               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
4 ex rast Kråkudden, Boh (Jan Attebring)               
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
1 1K förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 11:45          
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 hona str SV Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
1 honf str SV Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
1 ad hane födosökande Kvillehed, Boh (Lennart Larsson) tid: 16:30               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 ex förbifl. Stallberget, Vg (Göran Gustavsson) tid: 13:00-14:00               
3 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex förbifl. Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00               
1 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex str S Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
21 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
1 ex str SV Tors slott, Torslanda, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 13:00               
1 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
2 ex str SV Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
2 ex str S Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
3 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 12:20-13:45               
1 hona förbifl. Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30               
1 ex Hökälla, Hisingen, Boh (Henrik Karlsson) tid: 11:43          
11 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
4 ex str Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex str S Horstebacke, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 12:00-12:45               
1 ex förbifl. Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
2 ex str S Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
3 ex str S Stallberget, Vg (Göran Gustavsson) tid: 13:00-14:00               
11 ex str SO Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
2 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
1 ex stationär Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30               
2 ex födosökande Hökälla, Hisingen, Boh (Bernt Nielsen) tid: 09:00-12:00               
12 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
25 ex str Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00          
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 ex förbifl. Pinan, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 12:45          
1 ad str N Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
Kungsörn Aquila chrysaetos  (Golden Eagle) 
1 ex förbifl. Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
1 1K str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15          
1 1K str SO Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 10:30-10:33          
Stenfalk Falco columbarius  (Merlin) 
1 ex str S Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
1 honf str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00          
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
1 ex lockläte Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50          
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
7 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
1 ex Mölndalsån, Elisedal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 15:55               
Dvärgbeckasin Lymnocryptes minimus  (Jack Snipe) 
3 ex rast Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30          
3 ex Hökälla, Hisingen, Boh (Henrik Karlsson) tid: 09:57-10:10          
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
1 ex förbifl. Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
2 ex Skogomedammen (Vg), Vg (Conny Palm, Ulf Persson) tid: 09:00-12:00               
17 ex rast Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30          
17 ex Hökälla, Hisingen, Boh (Henrik Karlsson) tid: 09:54-10:10          
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
1 ex str SV Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00          
1 ex str S Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30          
1 ex str Hökälla, Hisingen, Boh (Ulf Persson) tid: 09:00-12:00          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
4000 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00          
50 ex str S Mossen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:00-09:45          
2 ex Fotö, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 08:45-09:00               
30 ex förbifl. Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00          
1050 ex str SV Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
500 ex str S Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
2450 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
250 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
70 ex str S Skogomedammen (Boh), Boh (John Thulin) tid: 09:30-11:30          
25 ex str Hökälla, Hisingen, Boh (Ulf Persson) tid: 09:00-12:00               
200 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
160 ex str Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00               
Kungsfiskare Alcedo atthis  (Common Kingfisher) 
1 ex förbifl. Jonsereds fabriker, Vg (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 14:30-15:30               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger, Göran Gustavsson) tid: 08:00-12:20          
1 ex Askim strand, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50          
1 hane Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00          
1 ex lockläte Marholmen, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
2 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
25 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
2 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00               
9 ex rast Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
650 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
1 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00          
1 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
60 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
2 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
1 ex lockläte Skogomedammen (Boh), Boh (Conny Palm, Ulf Persson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
20 ex rast Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 11:45               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
8 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
2 ex förbifl. Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
1 ex rast Marholmen, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
1 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
Sidensvans Bombycilla garrulus  (Bohemian Waxwing) 
1 ex Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
20 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
2 ex förbifl. Mossen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:00-09:45               
200 ex str SV Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45          
Strömstare Cinclus cinclus  (White-throated Dipper) 
2 ex födosökande Jonsereds fabriker, Vg (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 14:30-15:30               
Järnsparv Prunella modularis  (Dunnock) 
1 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
1 ex str S Marholmen, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex rast Askim strand, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
Ringtrast Turdus torquatus  (Ring Ouzel) 
1 ex förbifl. Ersdalen, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50          
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
1 ex Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
20 ex Mossen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:00-09:45               
10 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00          
10 ex förbifl. Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
15 ex förbifl. Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
40 ex str Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
10 ex rast Dotevik, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
15 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
5 ex rast Lillhagsparken, Hisingen, Boh (John Thulin) tid: 08:30-09:00               
30 ex förbifl. Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
4 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00               
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
2 ex förbifl. Ersdalen, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
4 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00               
5 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15          
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
1 hane Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
1 ex ringm Sudda, Boh (Björn Zachrisson m.fl.) tid: 08:00-12:00               
2 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
1 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
2 ex Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
1 ex Horstebacke, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 12:00-12:45               
1 ex ringm Sudda, Boh (Björn Zachrisson m.fl.) tid: 08:00-12:00               
1 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
1 ex Marholmen, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
2 ex Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
1 ex lockläte Marholmen, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
6 ex str S Askim strand, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45          
3 ex rast Otterbäcken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
Stjärtmes Aegithalos caudatus  (Long-tailed Bushtit) 
11 ex str SV Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50          
2 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
6 ex förbifl. Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
20 ex födosökande Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke, Vg (Christer Fält) tid: 11:00          
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
Råka Corvus frugilegus  (Rook) 
25 ex str S Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50          
1 ex str S Hjälvik, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 11:30-12:00               
1 1K str SV Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger, Göran Gustavsson) tid: 08:00-12:20          
1 ex str S Otterbäcken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
2 ex str SV Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
1 ex str SV Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
5 ex Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
10 ex str S Hjälvik, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 11:30-12:00               
5 ex Mossen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:00-09:45               
2 ex Fotö, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 08:45-09:00               
10 ex förbifl. Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
50 ex str SV Tjälleviks mosse, Boh (Mats Raneström) tid: 10:30-13:50               
26 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
35 ex str SV Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
18 ex str S Hjälvik, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 11:30-12:00               
60 ex str SV Mossen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:00-09:45          
8 ex förbifl. Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
35 ex födosökande Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger, Göran Gustavsson) tid: 08:00-12:20          
14 ex str SV Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
230 ex str SV Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
70 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
1 ex Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
1 ex Hjälvik, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 11:30-12:00               
1 ex ringm Sudda, Boh (Björn Zachrisson m.fl.) tid: 08:00-12:00               
5 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
5 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
100 ex str S Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
5 ex rast Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
150 ex str S Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger) tid: 08:00-12:20          
1 ex rast Järkholmen, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
45 ex Slottsskogen, Göteborg, Vg (Bengt Adamsson) tid: 13:00-14:00               
1 ex födosökande Hökälla, Hisingen, Boh (Bernt Nielsen) tid: 09:00-12:00               
2 ex förbifl. Lillhagsparken, Hisingen, Boh (John Thulin m.fl.) tid: 09:00-09:30          
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
1 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
7 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
4 ex förbifl. Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
1 ex lockläte Lillhagsparken, Hisingen, Boh (Conny Palm) tid: 12:30-13:00               
1 ex förbifl. Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
1600 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00          
50 ex str S Hjälvik, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 11:30-12:00          
30 ex str S Fotö, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 08:45-09:00               
1 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
30 ex str S Stallberget, Vg (Göran Gustavsson) tid: 13:00-14:00               
170 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex Alpdammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 13:00-14:00               
57 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
- ex födosökande Hökälla, Hisingen, Boh (Bernt Nielsen) tid: 09:00-12:00               
1 ex lockläte Lillhagsparken, Hisingen, Boh (Conny Palm, Ulf Persson) tid: 09:00-12:00               
80 ex str Brudarebacken, Göteborg, Vg (Jan-Åke Noresson, Ingvor Svensson) tid: 09:00-13:00               
3 ex förbifl. Jonsereds fabriker, Vg (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 14:30-15:30               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
5 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
1 ex str S Askim strand, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex rast Otterbäcken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén) tid: 07:30-11:00               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
20 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
3 ex ringm Sudda, Boh (Björn Zachrisson m.fl.) tid: 08:00-12:00               
3 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
3 ex str S Otterbäcken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
2 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
45 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
1 ex Ersdalen, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 09:45-11:15               
250 ex str SV Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00          
340 ex str S Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
98 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
1 ex lockläte Hökälla, Hisingen, Boh (Ulf Persson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
20 ex förbifl. Lillhagsparken, Hisingen, Boh (John Thulin) tid: 09:00-09:30               
2 ex födosökande Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
20 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
4 ex str SO Fotö, Boh (Bo Brinkhoff, Ola Wennberg) tid: 08:45-09:00               
2 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
1 ex förbifl. Välen, Göteborg, Vg (Uno Unger, Göran Gustavsson) tid: 08:00-12:20          
10 ex förbifl. Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
11 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
20 ex födosökande Lillhagsparken, Hisingen, Boh (John Thulin) tid: 08:30-09:00          
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
4 ex str S Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
4 ex rast Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00          
4 ex Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
1 ex str S Arödsberget, Hisingen, Boh (Jon Håkansson) tid: 10:05-12:15               
Lappsparv Calcarius lapponicus  (Lapland Longspur) 
1 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00          
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
1 ex Hyppeln, Boh (Roger Eskilsson) tid: 07:00-13:00               
3 ex födosökande Torslandaviken, Boh (Kent Andersson, Lennart Loved) tid: 09:00-13:00               
1 ex lockläte Stora Amundö, Vg (Michael Egerzon, Clas Wennerdal) tid: 08:10-10:00               
10 ex Askimsviken, Vg (Jan Mogol) tid: 07:30-12:45               
1 ex str S Observatorieberget, Vg (Tina Widén m.fl.) tid: 07:30-11:00               
2 ex lockläte Skogomedammen (Boh), Boh (Conny Palm, Ulf Persson m.fl.) tid: 09:00-12:00               
1 ex födosökande Hökälla, Hisingen, Boh (Henrik Karlsson) tid: 10:12          

 Halland

Rödspov, underarten islandica Limosa limosa islandica  () 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30          
Knipskrake Bucephala clangula x Mergellus albellus  (Common Goldeneye x Smew) 
1 honf rast (ej säkert bestämd) Glommens sten, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 14:00-14:30               
Tättingar Passeriformes  () 
- ex str S Särdal, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)          
Sångsvan Cygnus cygnus  (Whooper Swan) 
1 ex Sandsjöbacka naturreservat, Hl (Göran Andersson) tid: 11:45          
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00          
Sädgås Anser fabalis  (Bean Goose) 
3 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
8 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Spetsbergsgås Anser brachyrhynchus  (Pink-footed Goose) 
1 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
138 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
22 ex Morups Tånges fyr, Hl (Inge Karlqvist) tid: 08:30-09:30          
40 ex str S Skälvik, Hl (Stefan Paulin) tid: 10:15          
Bläsgås Anser albifrons  (Greater White-fronted Goose) 
74 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
5 ex födosökande Modellflygplatsen Lis Mosse, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 14:00-15:00               
8 ex födosökande Boberg, Skrea, Hl (Göran Andersson) tid: 15:30               
2 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Prutgås Branta bernicla  (Brant Goose) 
1 ex str SO (ej säkert bestämd) Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45          
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
20 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Johan Frölinghaus)               
920 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
45 ex rast Grimsholmen, Skrea, Hl (Göran Andersson) tid: 14:30               
200 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
30 ex rast Båtafjorden, Hl (Johan Frölinghaus)               
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
2 ex Grimsholmen, Skrea, Hl (Göran Andersson) tid: 14:30               
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
2 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Johan Frölinghaus)               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
70 ex rast Båtafjorden, Hl (Johan Frölinghaus)               
90 ex rast Löftaåns mynning, Hl (Johan Frölinghaus)               
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
8 ex Grimsholmen, Skrea, Hl (Göran Andersson) tid: 14:30               
Stjärtand Anas acuta  (Northern Pintail) 
5 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)          
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
- ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
100 ex rast Långabåden, Hl (Johan Frölinghaus)               
120 ex rast Vendelsöfjorden, Värö, Hl (Johan Frölinghaus)               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
43 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
10 ex rast Vendelsöfjorden, Värö, Hl (Johan Frölinghaus)               
20 ex rast Grimsholmen, Skrea, Hl (Göran Andersson) tid: 14:30               
Salskrake Mergus albellus  (Smew) 
3 honf Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30          
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
1 ex rast Glommens sten, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 14:00-14:30               
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex rast Tärnö, Hl (Johan Frölinghaus)               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00          
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
2 ex förbifl. Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
4 ex förbifl. Skälvik, Hl (Stefan Paulin) tid: 09:00-10:30          
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
42 ex Morups Tånge, Hl (Inge Karlqvist) tid: 16:30-17:30          
Ägretthäger Egretta alba  (Great Egret) 
1 ex Tjolöholm, Hl (*Lars-Olof Sandberg, Sten-åke Carlsson) tid: 11:00-11:30          
6 ex rast Killingatången, Hl (Kjell Andersson) tid: 12:30               
7 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 10:00          
1 ex str S Skälvik, Hl (Stefan Paulin) tid: 10:30               
Röd glada Milvus milvus  (Red Kite) 
1 ex förbifl. Bjällemad, Tvååker, Hl (Björn Lindberg) tid: 11:00-12:00               
4 ex str SO Särdal, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)          
1 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
1 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
1 ex str SO Långenäsudden, Hl (Anders Wirdheim) tid: 12:40-13:10               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
2 ex str S Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
1 honf str SV Busör, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)               
1 3K+ hane förbifl. Särdal, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 ex förbifl. Hulta, Hl (Johan Frölinghaus)               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
1 ex str S Väröbacka, Hl (Johan Frölinghaus)               
2 ex str S Bjällemad, Tvååker, Hl (Björn Lindberg) tid: 11:00-12:00               
13 ex str SO Skälvik, Hl (Stefan Paulin) tid: 09:00-10:30          
100 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
63 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
15 ex str SO Stenhuggeriet, Hl (Anders Wirdheim) tid: 09:45-10:00               
3 ex str SO Långenäsudden, Hl (Anders Wirdheim) tid: 12:40-13:10               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
15 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
1 ex Tjolöholm, Hl (*Lars-Olof Sandberg, Sten-åke Carlsson) tid: 11:00-11:30               
219 ex str S Bjällemad, Tvååker, Hl (Björn Lindberg) tid: 11:00-12:00               
4 ex förbifl. Runeberg, Hl (Pär Sandberg) tid: 15:00               
80 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
61 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
40 ex str SO Långenäsudden, Hl (Anders Wirdheim) tid: 12:40-13:10               
Fjällvråk Buteo lagopus  (Roughleg) 
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
1 ex Tjolöholm, Hl (*Lars-Olof Sandberg, Sten-åke Carlsson) tid: 11:00-11:30               
1 ad hona födosökande Runeberg, Hl (Pär Sandberg) tid: 15:00          
2 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Stenfalk Falco columbarius  (Merlin) 
1 ex förbifl. Särdal, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)               
1 ex str S Grötvik, Hl (Tommie Fagerberg) tid: 10:00-11:30               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ad hona rast Brevik, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 15:00-16:00               
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
1 ex lockläte Jansabryggan, Hl (Per-Anders Linder)               
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
820 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Småsnäppa Calidris minuta  (Little Stint) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Spovsnäppa Calidris ferruginea  (Curlew Sandpiper) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
95 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
14 ex rast Korshamn, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 15:00-16:00               
Brushane Calidris pugnax  (Ruff) 
13 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
6 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
4 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
2 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Reino Andersson) tid: 11:30               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
2 ad Nyebro, Värö, Hl (Göran Andersson) tid: 12:20               
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
3 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
- ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
10 ex rast Bua, Hl (Johan Frölinghaus)               
18000 ex str S Särdal, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist) tid: 08:00-12:00          
20000 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45          
1000 ex str SO Grötvik, Hl (Tommie Fagerberg) tid: 10:00-11:30               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
1 ex lockläte Lilla Tjärby, Laholm, Hl (Erik Johansson) tid: 05:40               
Jorduggla Asio flammeus  (Short-eared Owl) 
1 ex Korshamn, Hl (Inge Karlqvist) tid: 16:30-17:30               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex lockläte Buastrand, Hl (Johan Frölinghaus)               
Trädlärka Lullula arborea  (Woodlark) 
35 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
17 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
2 ex rast Långenäsviken, Hl (Anders Wirdheim) tid: 12:40               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
1 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
20 ex str S Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
60 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
3 ex str SO Grötvik, Hl (Tommie Fagerberg) tid: 10:00-11:30               
Berglärka Eremophila alpestris  (Horned Lark) 
16 ex rast Korshamn, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 15:00-16:00               
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
1 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
3 ex str SO Långenäsudden, Hl (Anders Wirdheim) tid: 12:40-13:10               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
30 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
- ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
15 ex rast Buastrand, Hl (Johan Frölinghaus)               
10 ex rast Kullagärdes våtmark, Hl (Johan Frölinghaus)               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
10 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
3 ex rast Glommens sten, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 14:00-14:30               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex stationär Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
2 ex rast Videbergshamn, Hl (Johan Frölinghaus)               
1 ex rast Glommens sten, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 14:00-14:30               
1 ex Morups Tånge, Hl (Inge Karlqvist) tid: 16:30-17:30          
6 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
1 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
- ex rast Videbergshamn, Hl (Johan Frölinghaus)               
2 ex Glommens havsbad, Hl (Inge Karlqvist) tid: 14:00-15:00               
Järnsparv Prunella modularis  (Dunnock) 
5 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
Svarthakad buskskvätta Saxicola rubicola  (European Stonechat) 
2 ex rast Buastrand, Hl (Johan Frölinghaus)               
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
1 honf födosökande Morups tånge, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 14:00-15:00               
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
10 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
5 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Rödvingetrast Turdus iliacus  (Redwing) 
1 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
5 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
1 ex rast Bua, Hl (Johan Frölinghaus)               
4 ex födosökande Harplinge Kyrka, Hl (Göran Hardenmark, Annie Hardenmark) tid: 15:00-15:30               
350 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
1 ex rast Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
1 ex str S Ankaret, Hl (Staffan Sénby) tid: 12:30               
100 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
13 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
10 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
- ex rast Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
1 ex rast Bua, Hl (Johan Frölinghaus)               
- ex rast Stråvalla strand, Hl (Johan Frölinghaus)               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
4 ex rast Jansabryggan, Hl (Per-Anders Linder)               
Varfågel Lanius excubitor  (Great Grey Shrike) 
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
6 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
3 ex förbifl. Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
12 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
50 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
5 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
- ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
10 ex rast Videbergshamn, Hl (Johan Frölinghaus)               
Bergfink Fringilla montifringilla  (Brambling) 
10 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
- ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
1 ex rast Videbergshamn, Hl (Johan Frölinghaus)               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
5 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
25 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
3 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)               
- ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
20 ex str S Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
1 ex str S Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
55 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Vinterhämpling Carduelis flavirostris  (Twite) 
50 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
10 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
25 ex rast Stråvalla strand, Hl (Johan Frölinghaus)               
20 ex förbifl. Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Christopher Gullander)               
30 ex str SV Busör, Hl (Lars Blomqvist, Giesela Blomqvist)               
30 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
10 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
1 ex rast Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
100 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
1 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
2 ex str S Biskopshagens naturreservat, Hl (Johan Frölinghaus)               
120 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
80 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
1 ex förbifl. Grimsholmen, Skrea, Hl (Göran Andersson) tid: 14:30               
1 ex stationär Frösakull södra, Hl (Per-Anders Linder)          
6 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
25 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 08:50-12:45               
4 ex str S Grötvik, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:30-12:45               
Lappsparv Calcarius lapponicus  (Lapland Longspur) 
3 ex rast Korshamn, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 15:00-16:00               
Snösparv Plectrophenax nivalis  (Snow Bunting) 
5 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 09:00-12:00               
2 ex rast Korshamn, Hl (Tommy Ekmark, Ilona Ekmark) tid: 15:00-16:00               
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
10 ex rast Nidingen, Hl (Margareta Wilhelmsson m.fl.)          
10 ex rast Stråvalla strand, Hl (Johan Frölinghaus)