OBSERVATIONER 
OMRÅDE
SORTERING
FILTRERING
     TECKENFÖRKLARING 
  Information om obsen
  Från Club 300:s sökarsystem
  Fynd under intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Klicka för att visa fler obsar
     FYNDSTATUS 
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportområdet
  Förstafynd!
  Trol. ej spontan (rymling)
     DAG FÖR DAG 
Äldre obsar
Torsdag 20 juli  -  Onsdag 19 juli  -  Tisdag 18 juli  -  Måndag 17 juli
Tisdag 18 juli

 Bohuslän

Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
10 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
1 ex Tofta kile, Boh (Henrik Karlsson) tid: 20:18          
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
100 ex Tjärnö, Boh (Olof Kosterbärg) tid: 10:30-14:00          
3 ad hona födosökande Tofta kile, Boh (Henrik Karlsson) tid: 19:10          
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
1 ex str S Smögen, Boh (Per Norlin) tid: 12:30               
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
1 ex str S Smögen, Boh (Per Norlin) tid: 12:00          
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
1 ad hona Tofta kile, Boh (Henrik Karlsson) tid: 20:15               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 ex födosökande Läresbosjön, Boh (Peter Andersson) tid: 13:30               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex Nordbymotet (Avfart 114), Boh (Sjur Mørk)               
1 ex Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
1 ex förbifl. Sjöris älvs mynning, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:45-10:15               
1 ad Stora Ryr, Boh (Henrik Karlsson) tid: 21:35          
1 ad permanent revir Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 15:30               
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
2 ex Tjärnö, Boh (Olof Kosterbärg) tid: 10:30-14:00               
1 ex Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
1 ex lockläte Hog, Boh (Per Anders Ternevall) tid: 23:00               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
1 ex Ödsmåls kile, Boh (Anders Åberg) tid: 19:30               
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
1 ex Ödsmåls kile, Boh (Anders Åberg) tid: 19:30               
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
1 ex rast Sjöris älvs mynning, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:45-10:15               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
1 ex Ödsmåls kile, Boh (Anders Åberg) tid: 19:30               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
1 ex Ödsmåls kile, Boh (Anders Åberg) tid: 19:30               
Skogssnäppa Tringa ochropus  (Green Sandpiper) 
1 ex rast Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Drillsnäppa Actitis hypoleucos  (Common Sandpiper) 
1 ex spel/sång Kvarnsjön, Boh (Per Anders Ternevall) tid: 23:15               
Storlabb Stercorarius skua  (Great Skua) 
1 ex str S Smögen, Boh (Per Norlin) tid: 14:30          
1 ex Valön, Boh (Sune Westman) tid: 19:30          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
1 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
2 ex pulli/nyligen flygga ungar Törneröd, Boh (Per Anders Ternevall) tid: 23:00               
2 ex pulli/nyligen flygga ungar Kvarnsjön, Boh (Per Anders Ternevall) tid: 23:20          
Nattskärra Caprimulgus europaeus  (European Nightjar) 
1 ex förbifl. Kvarnsjön, Boh (Per Anders Ternevall) tid: 23:25          
Tornseglare Apus apus  (Common Swift) 
3 ex Nordby skola, Boh (Sjur Mørk)               
6 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
2 ex obs i häcktid, lämplig biotop Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex förbifl. Lysekil, Boh (Ingrid Johansson-Hjortvid, Hilda Johansson-Hjortvid) tid: 11:30          
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
4 ex Nordby skola, Boh (Sjur Mørk)               
6 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
5 ex obs i häcktid, lämplig biotop Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Hussvala Delichon urbicum  (Common House Martin) 
2 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Trädpiplärka Anthus trivialis  (Tree Pipit) 
2 ex pulli/nyligen flygga ungar Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
2 ex Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
1 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
4 1K Hjälmskogen, Boh (Henrik Karlsson) tid: 20:00               
1 ex Tofta kile, Boh (Henrik Karlsson) tid: 19:33          
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex födosökande Fossum, Boh (Rune Hixén) tid: 12:27-13:43               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
5 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus  (Common Redstart) 
1 1K Lysekil, Boh (Ingrid Johansson-Hjortvid, Hilda Johansson-Hjortvid) tid: 11:30          
2 honf födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
2 i par upprörd, varnande Smedjegatan, Boh (Peter Strandvik)               
1 ad hane upprörd, varnande Runneröd, Boh (Henrik Karlsson) tid: 18:25               
Rörsångare Acrocephalus scirpaceus  (Eurasian Reed Warbler) 
1 ex spel/sång Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Törnsångare Sylvia communis  (Common Whitethroat) 
1 ad föda åt ungar Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
Trädgårdssångare Sylvia borin  (Garden Warbler) 
1 ex spel/sång Rosenhäll, Boh (Rune Hixén) tid: 12:27-13:43               
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
1 hane spel/sång Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 15:30               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
1 ex Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
1 ex spel/sång Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Skäggmes Panurus biarmicus  (Bearded Reedling) 
1 ex födosökande Tofta kile, Boh (Henrik Karlsson) tid: 20:31          
Tofsmes Lophophanes cristatus  (European Crested Tit) 
2 ex Tjärnö, Boh (Olof Kosterbärg) tid: 10:30-14:00               
Törnskata Lanius collurio  (Red-backed Shrike) 
1 ad hane obs i häcktid, lämplig biotop Hedås, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:00          
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
6 ex födosökande Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
2 ex Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
2 ad i par upprörd, varnande Prästedammarna, Sibräcka, Boh (Nils-Erik Nilsson) tid: 10:30-11:30               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
1 ex födosökande Holmen, Boh (Hans Petersson) tid: 15:30               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
1 ex Gåsevik, Boh (Bertil Johansson)               
2 ex förbifl. Kårsund, Boh (Jahn Ekman m.fl.) tid: 10:00-12:00               

 Göteborgstrakten

Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
33 ex str S Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
5 ex str N Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Svärta Melanitta fusca  (Velvet Scoter) 
4 ex str S Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
5 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Bivråk Pernis apivorus  (European Honey Buzzard) 
1 hane Delsjö golfbana, Göteborg, Vg (Marie Mattsson) tid: 05:00-06:00               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex förbifl. Lavskrikegatan 10, Vg (Jan Tallnäs m.fl.) tid: 12:10               
1 ex obs i häcktid, lämplig biotop Furåstjärn, Partille, Vg (Conny Palm) tid: 19:30-20:30          
Fiskgjuse Pandion haliaetus  (Osprey) 
1 ex födosökande Välen, Göteborg, Vg (Hans Börjesson) tid: 16:00-16:45               
1 ex födosökande Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 12:40-12:50               
1 ex födosökande Sagsjön, Vg (Morgan Johansson)               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
2 ex Rördammen, Boh (Kerstin Hirmas) tid: 17:00          
6 ex pulli/nyligen flygga ungar Slätta damm, Vg (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 15:15-16:30          
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
1 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
4 ex Lammholmsviken, Boh (Bengt Karlsson, Thomas Karlsson) tid: 19:16-19:20               
2 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
Mindre strandpipare Charadrius dubius  (Little Ringed Plover) 
4 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Hans Börjesson) tid: 16:00-16:45          
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
5 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Hans Börjesson) tid: 16:00-16:45          
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
2 ex Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
1 ex Lammholmsviken, Boh (Bengt Karlsson, Thomas Karlsson) tid: 19:10               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
15 ex Lammholmsviken, Boh (Bengt Karlsson, Thomas Karlsson) tid: 19:11               
1 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Hans Börjesson) tid: 16:00-16:45               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
1 ex Lammholmsviken, Boh (Bengt Karlsson, Thomas Karlsson) tid: 19:10               
2 ex rast Välen, Göteborg, Vg (Hans Börjesson) tid: 16:00-16:45               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
36 ex str S Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
2 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
14 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
2 ex Bjöla småbåtshamn, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
Kentsk tärna Sterna sandvicensis  (Sandwich Tern) 
1 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Tobisgrissla Cepphus grylle  (Black Guillemot) 
2 ex förbifl. Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
3 pull bo, hörda ungar Sjölyckan, Göteborg, Vg (Marie Mattsson) tid: 03:30               
Tornseglare Apus apus  (Common Swift) 
2 ex Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
1 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 15:15-16:30               
3 ex Ödledammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 11:00               
3 ex födosökande Barrskogsgatan 9, Vg (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:00               
4 ex födosökande Lavskrikegatan 10, Vg (Jan Tallnäs m.fl.) tid: 11:30               
Backsvala Riparia riparia  (Sand Martin) 
5 ex födosökande Balltorps våtmark, Mölndal, Vg (Magnus Rahm) tid: 10:30-11:50               
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
4 ex Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
1 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 15:15-16:30               
3 ex förbifl. Lavskrikegatan 10, Vg (Jan Tallnäs m.fl.) tid: 11:30               
Hussvala Delichon urbicum  (Common House Martin) 
5 ex Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
10 ex Ödledammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 11:00               
1 ex förbifl. Lavskrikegatan 10, Vg (Jan Tallnäs m.fl.) tid: 11:30               
2 ex födosökande Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 12:40-12:50               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
2 ex stationär Kråkudden, Boh (Ingemar BE Larsson) tid: 05:40-10:30               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
5 ex Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus  (Common Redstart) 
2 i par föda åt ungar Slottsskogsvallen, Vg (Tina Widén) tid: 12:55-13:15          
1 1K Bjurslätt, Hisingen, Vg (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 10:45               
1 ad hane upprörd, varnande Kakelösagatan, Vg (Lars Eric Rahm)               
Svarthakad buskskvätta Saxicola rubicola  (European Stonechat) 
2 pull pulli/nyligen flygga ungar Fässberg, Mölndal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 09:00-09:20          
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
1 1K pulli/nyligen flygga ungar Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 15:15-16:30               
Törnsångare Sylvia communis  (Common Whitethroat) 
1 ex Fässberg, Mölndal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 09:00-09:20               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
1 ex Ödledammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 11:00               
1 ex spel/sång Barrskogsgatan 9, Vg (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:00               
Svartvit flugsnappare Ficedula hypoleuca  (European Pied Flycatcher) 
2 ex Ödledammen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 11:00               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
2 ex Välen, Göteborg, Vg (Lars Persson) tid: 14:30-15:30               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
1 ad hane födosökande Barrskogsgatan 9, Vg (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 13:00               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
3 ex Eriksberg, Vg (Nicklas Broberg Larsson)               
Grönsiska Carduelis spinus  (Eurasian Siskin) 
1 ex Hisingsparken, Vg (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 15:15-16:30               
Stenknäck Coccothraustes coccothraustes  (Hawfinch) 
1 ex förbifl. Balltorps våtmark, Mölndal, Vg (Magnus Rahm) tid: 10:30-11:50               
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
3 honf Fässberg, Mölndal, Vg (Lars Eric Rahm) tid: 09:00-09:20          

 Halland

Ob. sillgrissla/tordmule Uria aalge/Alca torda  () 
10 ex str S Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Prutgås, underarten bernicla Branta bernicla bernicla  () 
1 ex födosökande Löftaåns mynning, Hl (Peter Bengtsson) tid: 17:15-17:50               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
45 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
1 ad födosökande Trönninge ängar, Hl (Petter Jonsson) tid: 14:00-16:30               
Nilgås Alopochen aegyptiaca  (Egyptian Goose) 
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Thomas Karlsson) tid: 18:30-19:00               
Bläsand Anas penelope  (Eurasian Wigeon) 
6 ex rast Trönninge ängar, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 14:00-15:45          
Snatterand Anas strepera  (Gadwall) 
2 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
2 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 14:00-15:45               
Kricka Anas crecca  (Eurasian Teal) 
29 ex rast Trönninge ängar, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Skedand Anas clypeata  (Northern Shoveler) 
- ad i par födosökande Trönninge ängar, Hl (Petter Jonsson) tid: 14:00-16:30               
Sjöorre Melanitta nigra  (Black Scoter) 
10 ex str S Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Vaktel Coturnix coturnix  (Common Quail) 
1 ex spel/sång Skogsbol, Morup, Hl (Ragnar Ödegård, Lise Caspersen) tid: 13:30               
Storlom Gavia arctica  (Black-throated Loon) 
4 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00          
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00          
Havssula Morus bassanus  (Northern Gannet) 
10 ex str S Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Toppskarv Phalacrocorax aristotelis  (European Shag) 
6 ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
1 ex Krokavägen, Hl (Staffan Sénby)               
1 1K Karet, Hl (Inge Karlqvist, Hans Johansson) tid: 17:00-18:00               
Bivråk Pernis apivorus  (European Honey Buzzard) 
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
Röd glada Milvus milvus  (Red Kite) 
1 ex Klastorp, Hl (Christer Claesson)               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
2 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
Duvhök Accipiter gentilis  (Northern Goshawk) 
1 hona förbifl. Hjälmared, Älvsåker, Hl (Andreas Wållberg)               
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Kyrkobyn, Släp, Hl (Uno Unger) tid: 12:45-19:30               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
Fiskgjuse Pandion haliaetus  (Osprey) 
1 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
1 ex förbifl. Bala, Tönnersjö, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 16:20-17:20          
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
1 ex ringm Nidingen, Hl (Leif Jonasson)               
6 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
1 ad permanent revir Vallås, Snöstorp, Hl (Joakim Lindblom) tid: 15:30          
Skärfläcka Recurvirostra avosetta  (Pied Avocet) 
5 ex Löftaåns mynning, Hl (Peter Bengtsson) tid: 17:15-17:50          
50 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Mindre strandpipare Charadrius dubius  (Little Ringed Plover) 
2 1K Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
2 ex Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
2 pull pulli/nyligen flygga ungar Valhallavägen 9, Skummeslövsstrand, Hl (Ola Erlandsson) tid: 20:40          
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
2 ex Korshamn, Hl (Inge Karlqvist, Hans Johansson) tid: 17:00-18:00               
Kustpipare Pluvialis squatarola  (Grey Plover) 
1 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Olle Svensson) tid: 13:00-13:30               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
15 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Kustsnäppa Calidris canutus  (Red Knot) 
1 ad Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
1 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Olle Svensson) tid: 13:00-13:30               
1 ex Korshamn, Hl (Inge Karlqvist, Hans Johansson) tid: 17:00-18:00               
Spovsnäppa Calidris ferruginea  (Curlew Sandpiper) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
1 ex rast Trönninge ängar, Hl (Thomas Karlsson) tid: 18:30-19:00               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
5 ex rast Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
2 ex Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
5 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
7 ex Morups Tånge, Hl (Olle Svensson) tid: 11:30-13:00               
6 ad födosökande Trönninge ängar, Hl (Petter Jonsson) tid: 14:00-16:30          
5 ex rast Larssons våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Enkelbeckasin Gallinago gallinago  (Common Snipe) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
1 ex Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
5 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
8 ex Morups Tånge, Hl (Olle Svensson) tid: 11:30-13:00               
Småspov Numenius phaeopus  (Whimbrel) 
2 ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson)               
2 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
5 ex rast Hagön, Halmstad, Hl (Peter Berry) tid: 19:30               
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
5 ex Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
3 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Svartsnäppa Tringa erythropus  (Spotted Redshank) 
7 ex rast Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
2 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 14:00-15:45               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
14 ex str SV Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
10 ex Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
2 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
2 ad födosökande Trönninge ängar, Hl (Petter Jonsson) tid: 14:00-16:30               
4 ex rast Larssons våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
12 ex Båtafjorden, Hl (Jimmy Stigh) tid: 18:15-19:15               
3 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
3 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 14:00-15:45               
2 ex rast Larssons våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Skogssnäppa Tringa ochropus  (Green Sandpiper) 
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
3 ex rast Larssons våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Grönbena Tringa glareola  (Wood Sandpiper) 
2 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
1 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 14:00-15:45               
10 ex rast Larssons våtmark, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Drillsnäppa Actitis hypoleucos  (Common Sandpiper) 
4 ex rast Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
2 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 14:00-15:45               
Roskarl Arenaria interpres  (Ruddy Turnstone) 
1 ex rast Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Storlabb Stercorarius skua  (Great Skua) 
1 ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00          
Tretåig mås Rissa tridactyla  (Black-legged Kittiwake) 
- ex individmärkt Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
4 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Kentsk tärna Sterna sandvicensis  (Sandwich Tern) 
2 ex förbifl. Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Sillgrissla Uria aalge  (Common Murre) 
4 ex str S Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Tordmule Alca torda  (Razorbill) 
2 ex str S Nidingen, Hl (Leif Jonasson, Carl-Ivar Hagman)               
Tobisgrissla Cepphus grylle  (Black Guillemot) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
2 ex förbifl. Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Tornseglare Apus apus  (Common Swift) 
4 ex str S Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
2 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
Backsvala Riparia riparia  (Sand Martin) 
2 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
3 ex födosökande Kyrkobyn, Släp, Hl (Uno Unger) tid: 12:45-19:30               
10 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
20 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
1 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Hussvala Delichon urbicum  (Common House Martin) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
25 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Margareta Lindh, Göran Lindh) tid: 09:45-11:30               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
1 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Skärpiplärka Anthus petrosus  (Rock Pipit) 
1 ex ringm Nidingen, Hl (Leif Jonasson)               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
- ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
3 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus  (Common Redstart) 
1 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
1 ex Korpakullen, Hl (Jimmy Stigh) tid: 19:20-19:50               
Svarthakad buskskvätta Saxicola rubicola  (European Stonechat) 
1 ex Båtafjorden, Hl (Olle Svensson) tid: 10:00-10:30          
2 i par föda åt ungar Skällträ, Hl (Donald Blomqvist)          
1 hane Digesgård naturreservat, Morup, Hl (Inge Karlqvist) tid: 11:00-12:00          
3 ex pulli/nyligen flygga ungar Hagön, Halmstad, Hl (Peter Berry) tid: 19:30               
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
3 ex Glommen, Hl (Thomas Palholmen)               
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
Rörsångare Acrocephalus scirpaceus  (Eurasian Reed Warbler) 
1 ex spel/sång Korpakullen, Hl (Jimmy Stigh) tid: 19:20-19:50               
Törnsångare Sylvia communis  (Common Whitethroat) 
3 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
1 ex spel/sång Lönestig, Morup, Hl (Inge Karlqvist) tid: 10:00-11:00               
Brandkronad kungsfågel Regulus ignicapilla  (Firecrest) 
1 hane spel/sång Källsjö, Hl (Reino Andersson, Anette Andersson) tid: 15:00               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
2 ex stationär Nidingen, Hl (Leif Jonasson)               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
3 ex födosökande Nidingen, Hl (Leif Jonasson m.fl.)               
30 ex födosökande Getteröns naturreservat, Hl (Jan Krantz, Bert Olsson) tid: 09:00-12:15               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
1 ex Skällträ, Hl (Donald Blomqvist)               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
15 ex Bräckan, Sandsjöbacka, Hl (Ove Ferling) tid: 08:30-12:00               
2 i par födosökande Glommen, Hl (Thomas Palholmen)               
2 ex födosökande Trönninge ängar, Hl (Thomas Karlsson) tid: 18:30-19:00               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
100 ex födosökande Bala, Tönnersjö, Hl (Vahn Tellram, Claes Svensson) tid: 16:20-17:20          
Äldre obsar
Onsdag 19 juli  -  Tisdag 18 juli  -  Måndag 17 juli