OBSERVATIONER 
OMRÅDE
SORTERING
FILTRERING
     TECKENFÖRKLARING 
  Information om obsen
  Från Club 300:s sökarsystem
  Fynd under intressant period
  Kräver blankett till Rk/Rrk
  Fler rapportörer
  Klicka för att visa fler obsar
     FYNDSTATUS 
  Allmän/Mycket allmän
  Sparsam
  Regelbunden men sällsynt
  Oregelbunden (ej årlig)
  11-100 fynd i rapportomr.
  1-10 fynd i rapportområdet
  Förstafynd!
  Trol. ej spontan (rymling)
     DAG FÖR DAG 
Äldre obsar
Torsdag 20 juli  -  Onsdag 19 juli  -  Tisdag 18 juli  -  Måndag 17 juli
Torsdag 20 juli

 Bohuslän

Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
15 ex stationär Måseskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)          
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
- ex rast Nord-Kråkan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 15:20               
20 ex Sör-Kråkan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 15:00-15:15               
15 ex Stumparna, Bussholmen, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 14:45               
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
3 ex stationär Kärna, Boh (Ingemar Bernhardsson) tid: 08:30          
Fiskgjuse Pandion haliaetus  (Osprey) 
2 ad i par pulli/nyligen flygga ungar Fjordbacken 3C, Boh (Max Allan Niklasson) tid: 12:20          
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
2 ex rast Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
2 ex rast Nord-Kråkan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 15:20               
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
2 ex rast Måseskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Kustsnäppa Calidris canutus  (Red Knot) 
2 ex rast Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Sandlöpare Calidris alba  (Sanderling) 
1 ex rast Måseskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
5 ex rast Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
1 ex rast Måseskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
7 ex rast Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
1 ad rast Nord-Kråkan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 15:20               
3 ad rast Sör-Kråkan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 15:00-15:15               
Drillsnäppa Actitis hypoleucos  (Common Sandpiper) 
3 ex rast Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Roskarl Arenaria interpres  (Ruddy Turnstone) 
3 ex rast Måseskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Kustlabb Stercorarius parasiticus  () 
2 ex födosökande Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Storlabb Stercorarius skua  (Great Skua) 
1 2K+ rast Måseskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
1 ad Sör-Kråkan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil) tid: 15:00-15:15               
15 ex födosökande Smedjegatan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil)          
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
100 ad rast Flateskär, Boh (Max Allan Niklasson, Stefan Oscarsson)               
Skogsduva Columba oenas  (Stock Dove) 
1 ex spel/sång Sjöris älvs mynning, Boh (Lennart Hermansson) tid: 10:30          
1 ex förbifl. Sjöritz gamla tomt, Boh (Lennart Hermansson) tid: 10:30               
Tornseglare Apus apus  (Common Swift) 
25 ex födosökande Smedjegatan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil)               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex födosökande Sjöritz gamla tomt, Boh (Lennart Hermansson) tid: 10:30               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 hane födosökande Fjällbacka, Boh (Mats Ottoson) tid: 12:50               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
5 ex födosökande Vässjevattnet, Boh (Rune Hixén) tid: 15:49-16:09               
Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus  (Common Redstart) 
3 ad upprörd, varnande Smedjegatan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil)               
Grå flugsnappare Muscicapa striata  (Spotted Flycatcher) 
1 ex födosökande Norum kyrka, Boh (Owe Hougström) tid: 11:43               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
2 ex Smedjegatan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil)               
Gråsiska Carduelis flammea  (Common Redpoll) 
1 ex spel/sång Smedjegatan, Boh (Peter Strandvik, Peter Keil)               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
12 ex förbifl. Södra Sjöritz 43, Boh (Lennart Hermansson) tid: 09:30               

 Göteborgstrakten

Grågås X kanadagås Anser anser X branta canadensis  (Greylag Goose x Canada Goose) 
2 1K födosökande Amundö Ränna, Vg (Robert Paepke) tid: 07:20          
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
18 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
12 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
60 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00          
Smådopping Tachybaptus ruficollis  (Little Grebe) 
1 ex föda åt ungar Finnsmossen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 13:30               
Skäggdopping Podiceps cristatus  (Great Crested Grebe) 
6 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00          
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
1 hane Lexby, Björlanda, Boh (Fredrik Larsson) tid: 12:30               
3 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00          
Sparvhök Accipiter nisus  (Eurasian Sparrowhawk) 
1 ex förbifl. Lavskrikegatan 10, Vg (Jan Tallnäs m.fl.) tid: 17:10          
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
2 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Fiskgjuse Pandion haliaetus  (Osprey) 
1 ex födosökande Prästgårdskilen, Björlanda, Boh (Fredrik Larsson) tid: 12:50-13:00          
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
2 1K Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Vattenrall Rallus aquaticus  (Water Rail) 
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Rörhöna Gallinula chloropus  (Common Moorhen) 
1 ex obs i häcktid, lämplig biotop Fågeldammen, Vg (Jan Mogol) tid: 17:45               
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
2 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
4 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Mindre strandpipare Charadrius dubius  (Little Ringed Plover) 
1 ex förbifl. Sjöbacken, Göteborg, Vg (Uno Unger, Freddy Persson) tid: 00:05          
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
1 ex födosökande Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
1 ad födosökande Amundö Stora Sund, Vg (Robert Paepke) tid: 07:20               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
1 ad Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
4 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Spovsnäppa Calidris ferruginea  (Curlew Sandpiper) 
1 ex rast Brandnäsviken, Vg (Gun-Britt Thor, Kennet Thor) tid: 08:30-13:00          
1 ex rast Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
1 ad rast Kulmesund, Vg (Gun-Britt Thor, Kennet Thor) tid: 08:30-13:00          
1 ex rast Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Småspov Numenius phaeopus  (Whimbrel) 
1 ex str Sjöbacken, Göteborg, Vg (Uno Unger, Freddy Persson) tid: 00:05          
Svartsnäppa Tringa erythropus  (Spotted Redshank) 
1 ad rast Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
2 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
6 ex rast Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
1 ad Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
1 ad Fågeldammen, Vg (Jan Mogol) tid: 17:45               
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
4 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
5 ex födosökande Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
6 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
Kattuggla Strix aluco  (Tawny Owl) 
1 ex Sjölyckan, Göteborg, Vg (Kent Larsson) tid: 03:30          
Tornseglare Apus apus  (Common Swift) 
2 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
3 ex födosökande Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
- ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
2 ex spel/sång Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
4 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
4 ex födosökande Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
- ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Hussvala Delichon urbicum  (Common House Martin) 
2 ex födosökande Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
- ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
40 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex Fågeldammen, Vg (Jan Mogol) tid: 17:45               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
4 ex födosökande Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
2 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Taltrast Turdus philomelos  (Song Thrush) 
1 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30               
Rörsångare Acrocephalus scirpaceus  (Eurasian Reed Warbler) 
1 ex permanent revir Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00          
3 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
1 ex spel/sång Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Grönsångare Phylloscopus sibilatrix  (Wood Warbler) 
1 ex Finnsmossen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 14:00          
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
2 ex permanent revir Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
Lövsångare Phylloscopus trochilus  (Willow Warbler) 
2 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Grå flugsnappare Muscicapa striata  (Spotted Flycatcher) 
1 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Törnskata Lanius collurio  (Red-backed Shrike) 
1 hane födosökande Björlanda skjutfält, Boh (Fredrik Larsson) tid: 13:40-14:20               
2 i par Håle dal, Vg (Lars-Olof Sandberg) tid: 17:20               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
10 ex Björkö, Boh (Bo Brinkhoff, Alicia Ayestaran) tid: 09:45-15:00               
4 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30          
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
50 ex Galterö, Gbg:s södra skärgård, Vg (Lars Persson) tid: 08:30-12:30               
Steglits Carduelis carduelis  (European Goldfinch) 
6 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
2 ex förbifl. Johanneshus, Vg (Jan Wahlberg) tid: 06:00               
- ex förbifl. Finnsmossen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 14:00          
8 ex födosökande Mölndalsravinen, Vg (Bengt Adamsson) tid: 15:30          
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
3 ex Sagsjön, Kållered, Vg (Ove Ferling) tid: 08:00-12:00               

 Halland

Bläsgås Anser albifrons  (Greater White-fronted Goose) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
Vitkindad gås Branta leucopsis  (Barnacle Goose) 
4 ex rast Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
Vigg Aythya fuligula  (Tufted Duck) 
3 ex rast Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
4 1K Trönninge ängar, Hl (Christer Claesson) tid: 16:00               
Bergand Aythya marila  (Greater Scaup) 
1 hane Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
Ejder Somateria mollissima  (Common Eider) 
7 ex Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
Rapphöna Perdix perdix  (Grey Partridge) 
3 ex obs i häcktid, lämplig biotop Perstorparaden, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 10:10               
Bivråk Pernis apivorus  (European Honey Buzzard) 
2 ex förbifl. Fjärås Bräcka naturrum, Hl (Arvid Enemar)               
1 ex förbifl. Modellflygplatsen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 09:20-10:00               
Röd glada Milvus milvus  (Red Kite) 
1 ex födosökande Höga, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:35               
1 ex Modellflygplatsen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 09:20-10:00               
Havsörn Haliaeetus albicilla  (White-tailed Eagle) 
2 ad Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
Brun kärrhök Circus aeruginosus  (Western Marsh Harrier) 
1 ad hane födosökande Prästbron, Släp, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 11:05               
1 ex Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
1 ex Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
1 ex Modellflygplatsen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 09:20-10:00               
1 ad hona str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00          
1 honf födosökande Stora Nydala, Hl (Joakim Lindblom) tid: 16:00-17:30               
Blå kärrhök Circus cyaneus  () 
1 ad hane förbifl. Veddige, Hl (Marion Claesson, Göran Claesson) tid: 12:30          
Ormvråk Buteo buteo  (Common Buzzard) 
2 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex födosökande Riddarekulle, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:40-11:00               
2 ex Modellflygplatsen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 09:20-10:00               
1 ex permanent revir Skedalatippen, Hl (Joakim Lindblom) tid: 16:00-17:30               
Fiskgjuse Pandion haliaetus  (Osprey) 
1 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
1 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00          
Lärkfalk Falco subbuteo  (Eurasian Hobby) 
1 ex förbifl. Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
Pilgrimsfalk Falco peregrinus  (Peregrine Falcon) 
1 hane Getterön, Hl (Dan Jonasson, Gerd Jonsson) tid: 10:30               
1 ad hane Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
1 ad str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00          
Strandskata Haematopus ostralegus  (Eurasian Oystercatcher) 
10 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
2 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
10 ex Påarp, Hl (Börje Andersson) tid: 08:15               
Skärfläcka Recurvirostra avosetta  (Pied Avocet) 
140 ex Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
8 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
Mindre strandpipare Charadrius dubius  (Little Ringed Plover) 
1 1K Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
3 1K Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
Större strandpipare Charadrius hiaticula  (Common Ringed Plover) 
3 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
2 ex Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
2 ex Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
6 ex rast Hedhusets reningsverk, Hl (Ola Erlandsson) tid: 18:10-19:05          
5 ex rast Påarp, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:15-10:00               
Ljungpipare Pluvialis apricaria  (European Golden Plover) 
1 ex rast Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
2 ad Malön, Hl (Rolf Persson)               
1 ex Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
1 ex Trönninge ängar, Hl (Christer Claesson) tid: 16:00               
Tofsvipa Vanellus vanellus  (Northern Lapwing) 
16 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
45 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Kustsnäppa Calidris canutus  (Red Knot) 
2 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
Småsnäppa Calidris minuta  (Little Stint) 
4 ex rast Korshamn, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 17:30-18:30               
Mosnäppa Calidris temminckii  (Temminck's Stint) 
1 ex förbifl. Kalven, Hl (Erik Landgren)          
1 ex Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
Spovsnäppa Calidris ferruginea  (Curlew Sandpiper) 
2 ad Malön, Hl (Rolf Persson)               
7 ad rast Korshamn, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 17:30-18:30               
1 ad rast Hedhusets reningsverk, Hl (Ola Erlandsson) tid: 18:10-19:05               
4 ex Påarp, Hl (Börje Andersson) tid: 08:26          
Kärrsnäppa Calidris alpina  (Dunlin) 
5 ex rast Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
9 ad Malön, Hl (Rolf Persson)               
10 ex Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
3 ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
27 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
85 ex rast Korshamn, Hl (Jörgen Fagerblom) tid: 17:30-18:30               
30 ad rast Hedhusets reningsverk, Hl (Ola Erlandsson) tid: 18:10-19:05               
3 ex Påarp, Hl (Börje Andersson) tid: 08:15               
1 ex Trönninge ängar, Hl (Christer Claesson) tid: 16:00               
3 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Brushane Calidris pugnax  (Ruff) 
3 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
1 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:43               
Myrspov Limosa lapponica  (Bar-tailed Godwit) 
3 ex rast Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
Storspov Numenius arquata  (Eurasian Curlew) 
4 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
10 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
1 ex Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
Svartsnäppa Tringa erythropus  (Spotted Redshank) 
1 ex Trönninge ängar, Hl (Christer Claesson) tid: 16:00               
Rödbena Tringa totanus  (Common Redshank) 
1 1K födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
1 ex Påarp, Hl (Börje Andersson) tid: 08:16               
1 ex Trönninge ängar, Hl (Börje Andersson) tid: 09:25               
6 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Gluttsnäppa Tringa nebularia  (Common Greenshank) 
8 ex rast Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
10 ex Galtabäcks fågeltorn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 08:30-09:00               
1 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
1 ex Trönninge ängar, Hl (Börje Andersson) tid: 09:25               
2 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Skogssnäppa Tringa ochropus  (Green Sandpiper) 
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
1 ex Korshamn, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 10:30-11:40               
2 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Grönbena Tringa glareola  (Wood Sandpiper) 
1 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
2 ex rast Påarp, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:15-10:00               
1 ex Trönninge ängar, Hl (Börje Andersson) tid: 09:14               
8 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Drillsnäppa Actitis hypoleucos  (Common Sandpiper) 
- ex Getteröns naturreservat, Hl (Naturum Getterön, Linnea Henriksson)               
2 ex rast Påarp, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 09:15-10:00               
Silltrut Larus fuscus  (Lesser Black-backed Gull) 
1 ad förbifl. Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
1 ex Påarp, Hl (Börje Andersson) tid: 08:31               
Silvertärna Sterna paradisaea  (Arctic Tern) 
4 ex förbifl. Hedhusets reningsverk, Hl (Ola Erlandsson) tid: 18:10-19:05               
2 ex rast Påarp, Hl (Christer Claesson) tid: 15:00               
Fisktärna Sterna hirundo  (Common Tern) 
4 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex förbifl. Hedhusets reningsverk, Hl (Ola Erlandsson) tid: 18:10-19:05               
Ringduva Columba palumbus  (Common Wood Pigeon) 
1 ex förbifl. Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex förbifl. Riddarekulle, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:40-11:00               
2 ex Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson)               
Tornseglare Apus apus  (Common Swift) 
10 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
182 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
Spillkråka Dryocopus martius  (Black Woodpecker) 
1 ex lockläte Ringsegård, Skrea, Hl (Erik Jonsson) tid: 09:00               
Mindre hackspett Dendrocopos minor  (Lesser Spotted Woodpecker) 
1 ex lockläte Ringsegård, Skrea, Hl (Erik Jonsson) tid: 15:20               
1 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00          
Sånglärka Alauda arvensis  (Eurasian Skylark) 
9 ex Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex spel/sång Fågeltornsparkeringen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 07:15-08:00               
2 ex Trönninge ängar, Hl (Börje Andersson) tid: 08:59-09:00               
3 ex permanent revir Stora Nydala, Hl (Joakim Lindblom) tid: 16:00-17:30               
- ex Laholm, Hl (Christer Claesson)               
Backsvala Riparia riparia  (Sand Martin) 
28 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
Ladusvala Hirundo rustica  (Barn Swallow) 
4 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex födosökande Riddarekulle, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:40-11:00               
Hussvala Delichon urbicum  (Common House Martin) 
6 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
Trädpiplärka Anthus trivialis  (Tree Pipit) 
2 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
Ängspiplärka Anthus pratensis  (Meadow Pipit) 
3 ex Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson)               
Forsärla Motacilla cinerea  (Grey Wagtail) 
1 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
Sädesärla Motacilla alba  (White Wagtail) 
4 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:43               
Sädesärla, rasen alba Motacilla alba alba  () 
4 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex födosökande Riddarekulle, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:40-11:00               
Rödstjärt Phoenicurus phoenicurus  (Common Redstart) 
1 1K pulli/nyligen flygga ungar Ringsegård, Skrea, Hl (Erik Jonsson) tid: 09:00               
- ex födosökande Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 11:00-11:40               
Buskskvätta Saxicola rubetra  (Whinchat) 
1 ex Trönninge ängar, Hl (Börje Andersson) tid: 08:59               
Svarthakad buskskvätta Saxicola rubicola  (European Stonechat) 
1 hona Svinholmen, Hl (Reino Andersson, Anette Andersson) tid: 16:30          
Stenskvätta Oenanthe oenanthe  (Northern Wheatear) 
3 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex Påarp, Hl (Börje Andersson) tid: 08:15-08:16               
1 1K födosökande Valhallavägen 9, Skummeslövsstrand, Hl (Ola Erlandsson) tid: 17:30          
Dubbeltrast Turdus viscivorus  (Mistle Thrush) 
1 ex spel/sång Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 10:00-10:55               
Svarthätta Sylvia atricapilla  (Eurasian Blackcap) 
1 ex spel/sång Ättehögsvägen 13, Hl (Joakim Lindblom) tid: 05:00               
- ex spel/sång Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 10:00-10:55               
Gransångare Phylloscopus collybita  (Common Chiffchaff) 
2 ex spel/sång Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 11:00-11:40               
Lövsångare Phylloscopus trochilus  (Willow Warbler) 
1 ex spel/sång Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 11:00-11:40               
Grå flugsnappare Muscicapa striata  (Spotted Flycatcher) 
- ex födosökande Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 11:00-11:40               
Råka Corvus frugilegus  (Rook) 
4 ex Modellflygplatsen, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 09:20-10:00               
50 ex födosökande Valhallavägen 9, Skummeslövsstrand, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00          
- ex Laholm, Hl (Christer Claesson)               
Gråkråka Corvus corone cornix  (Hooded Crow) 
8 ex födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
Stare Sturnus vulgaris  (Common Starling) 
3 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00               
500 ex födosökande Valhallavägen 9, Skummeslövsstrand, Hl (Ola Erlandsson) tid: 07:00          
100 ex Larssons våtmark, Hl (Christer Claesson) tid: 14:30               
Bofink Fringilla coelebs  (Chaffinch) 
45 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00          
35 ex födosökande Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 11:00-11:40               
Hämpling Carduelis cannabina  (Common Linnet) 
1 ad hane födosökande Låddholmsviken, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 07:50-10:20               
1 ex födosökande Riddarekulle, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:40-11:00               
Bändelkorsnäbb Loxia leucoptera  (Two-barred Crossbill) 
2 hane födosökande Sjötorp, Vessige, Hl (Mats Hallberg) tid: 08:30-10:00          
Mindre korsnäbb Loxia curvirostra  (Red Crossbill) 
1 ex Skygge, Dagsås, Hl (Fredrik Klingberg m.fl.) tid: 12:30-13:00               
20 ex förbifl. Ringsegård, Skrea, Hl (Erik Jonsson) tid: 09:00               
50 ex födosökande Sjötorp, Vessige, Hl (Mats Hallberg) tid: 08:30-10:00          
489 ex str SO Spritkullen, Hl (Henrik Storm) tid: 07:00-13:00          
5 ex Ringmärkardungen, Hl (Jan-Olof Johansson)          
- ex födosökande Bala, Tönnersjö, Hl (Göran Lindh, Margareta Lindh) tid: 10:30-12:30          
Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus  (Parrot Crossbill) 
1 ex förbifl. Bala, Tönnersjö, Hl (Roy Ottosson) tid: 11:00-12:30               
Sävsparv Emberiza schoeniclus  (Reed Bunting) 
1 ex födosökande Riddarekulle, Vallda, Hl (Ulf Persson, Anita Markusson) tid: 10:40-11:00               
2 ex spel/sång Hökafältet Norra, Hl (Christer Claesson) tid: 10:00-10:55               
Äldre obsar
Onsdag 19 juli  -  Tisdag 18 juli  -  Måndag 17 juli